Београд, 4. новембар 2011. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас на отварању Самита Централноевропске иницијативе (ЦЕИ) у Београду да регионална сарадња представља један од приоритета спољне политике Србије.
Званични сајт Владе преноси говор председника Владе у целини.
Поштоване колеге премијери, министри, уважени гости, даме и господо, дозволите ми пре свега да вас све поздравим и да вам пожелим топлу добродошлицу у Београд.
Са великим задовољством констатујем да су данас овде присутни високи представници држава чланица Централноевропске иницијативе – премијери, заменици премијера и министри, затим други представници земаља чланица, као и генерални секретар ЦЕИ. Такође, имам задовољство да поздравим генералне секретаре регионалних организација које блиско сарађују са ЦЕИ, председника Европске банке за обнову и развој, потпредседника Европске инвестиционе банке и представника Европске уније.
Чврсто сам уверен да састанак оваквог формата представља добру прилику да размотримо најважније аспекте регионалне сарадње и да разменимо мишљења о могућностима за јачање како регионалне сарадње, тако и конкурентности економија земаља, узимајући у обзир многоструке ефекте светске економске кризе.
Регионална сарадња представља један од приоритета наше спољне политике и с тим у вези нагласио бих значај честих билатералних и мултилатералних скупова као што је овај, пре свега у циљу решавања актуелних регионалних проблема и фокусирања на приоритетне области сарадње.
Република Србија у текућој и наредној години председава значајним регионалним иницијативама – Централноевропској иницијативи, Процесу сарадње у југоисточној Европи, Јадранско-јонској иницијативи и Регионалној иницијативи за миграције, азил и избеглице, а у првој половини 2012. године Србија ће председавати Црноморској економској сарадњи.
Током председавања циљ нам је да применимо најбоља искуства из досадашње праксе, да допринесемо раду сваке од њих, као и да у областима у којима је то могуће постигнемо синергетски учинак.
За Републику Србију је велика част да председава Централноевропској иницијативи као једној од најважнијих и најстаријих регионалних иницијатива. Истовремено, то представља и велику одговорност.
Уложили смо максималне напоре за промовисање и постизање циљева Централноевропске инцијативе, а то су регионална сарадња и што потпуније укључивање у европске развојне токове.
Исто тако, реализовани су многи пројекти, посебно у области економије, транспорта, енергије, науке и технологије, образовања, пољопривреде, заштите животне средине.
У реализацији ових пројеката веома значајна је била сарадња са Европском банком за обнову и развој кроз посебан фонд Централноевропске иницијативе. Ове године покренута је и Иницијатива за промоцију развоја грађанског друштва и стварање широке мреже невладиних организација у региону.
Значајно нам је и што је предлог да Централноевропска иницијатива добије статус посматрача у Уједињеним нацијама увршћен као тачка дневног реда у оквиру генералне дебате на 66. редовном заседању Генералне скупштине Уједињених нација.
Актуелна економска и финансијска криза, као и криза у еврозони погодиле су снажно и државе Централноевропске иницијативе. Ефекти кризе су у потпуности глобализовани и још једном се потврдило постојање високог степена међузависности економија држава унутар светске привреде.
Крупни проблеми, као што је неповерење у финансијске институције, пад привредне активности и висока незапосленост, не могу да се реше изоловано. Данас смо сведоци великих напора на међународном плану у вези са креирањем програма који ће обезбедити стабилнији глобални привредни раст.
Србија улаже велике напоре у продубљивање регионалне економске сарадње и унапређење поверења на нашем подручју. Постоје бројни инфраструктурни, енергетски, трговински и финансијски пројекти које смо идентификовали као важне за развој наших држава.
Уз додатну координацију, пажљиво планирање финансијских ресурса и усклађивање међусобних активности сигуран сам да их можемо остварити и то за добробит наших грађана и привреда. Верујем да сваки напор у правцу јачања регионалне сарадње и партнерства представља инвестицију у нашу заједничку будућност.
Као једна од најстаријих иницијатива за јачање регионалне сарадње у овом делу Европе, Централноевропска иницијатива је данас један од кључних актера у унапређивању односа међу државама чланицама, као и шире у региону.
Централноевропска иницијатива на тај начин истиче своју посебну улогу у процесу евроинтеграција и успостављању бољих веза међу свим релевантним факторима у Европи, што доприноси даљем развоју политичких, социјалних и економских односа у нашем региону, али и на целом европском простору.
Србија је 12. октобра ове године добила позитивно мишљење Европске комисије о стицању статуса кандидата за чланство у Европској унији. Из тог разлога очекујемо да ћемо у децембру добити статус кандидата и што скорији датум за почетак преговора о приступању Србије Европској унији.
Подсетио бих вас да смо током 2011. остварили значајан напредак у европским интеграцијама захваљујући великој посвећености и ангажману Владе и свих државних институција на испуњавању копенхашких критеријума.
Уложен је огроман рад у спровођењу бројних реформских процеса, с посебним акцентом на усвајање и примену европског законодавства.
Желео бих и овом приликом да нагласим да је Србија посвећена реформама не само зато што су оне неопходне за улазак у Европску унију. Циљ нам је пре свега да целокупан правни, политички и економски систем учинимо бољим за све наше грађане.
Значајан напредак је постигнут и у домену регионалне сарадње, како билатералне, тако и мултилатералне. Србија је своју конструктивну улогу показала у свим регионалним форумима, али и према свим земљама у региону. Сматрамо да је то наш политички и морални задатак јер он представља сигуран пут за чвршће регионално повезивање, изградњу поверења и економски развој.
Такође, користим ову прилику да поздравим успех и напредак осталих земаља нашег региона на путу ка Европској унији, уз констатацију да ова тенденција треба да се настави и убрза уз пуну подршку земаља Централноевропске иницијативе које су чланице Европске уније.
На крају, искористио бих ову прилику да захвалим владама свих земаља чланица, као и Генералном секретаријату Централноевропске иницијативе на подршци и доприносу председавању Републике Србије.
Истовремено, желим да Украјини, као наредном председавајућем Централноевропској иницијативи у 2012. години, пожелим успешно председавање, наводи се у обраћању председника Владе Србије.