Влада Републике Србије усвојила је 4. августа 2017. године
Стратегију превенције и сузбијања трговине људима, посебно женама и децом и заштите жртава 2017–2022. године са пратећим Акционим планом.
Стратегија има за циљ да обезбеди свеобухватан и континуиран одговор друштва на трговину људима, у складу са динамиком нових изазова, ризика и претњи, на тај начин што ће бити унапређен систем превенције, помоћи и заштите жртава и сузбијања трговине људима, посебно женама и децом.
Одлуком Владе Републике Србије од 12. октобра 2017. године основан је Савет за борбу против трговине људима. За председника Савета именован је потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, а за чланове министар финансија Душан Вујовић, министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, министар здравља Златибор Лончар и министар правде Нела Кубуровић.
Основна улога овог савета јесте да дефинише националну политику борбе против трговине људима, предлаже мере, прописује и усваја стратешке и свеопште циљеве у борби против трговине људима.
Одлука о образовању Савета за борбу против трговине људимаПредседник Савета:Небојша Стефановић, потпредседник Владе и министар унутрашњих пословаЧланови Савета:Душан Вујовић, министар финансија Младен Шарчевић, министар просвете, науке и технолошког развоја Зоран Ђорђевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питањаЗлатибор Лончар, министар здравља Нела Кубуровић, министар правде Активности Савета за борбу против трговине људимаМинистар унутрашњих послова и председник Савета за борбу против трговине људима Небојша Стефановић одржао је 7. децембра 2017. године прву седницу Савета, на којој су представљене активности и резултати који су до сада остварени у погледу спровођења Стратегије превенције и сузбијања трговине људима, посебно женама и децом и заштите жртава 2017–2022.
На састанку је указано на то да су успостављени институционални капацитети за системски одговор друштва на проблем трговине људима.
Поред усвајања Стратегије у августу 2017. године и формирања Савета за борбу против трговине људима, именован је и национални координатор за борбу против трговине људима, формирана посебна радна група која ће спроводити и пратити задатке предвиђене Стратегијом, као и Канцеларија за координацију активности у борби против трговине људима.
Стефановић је најавио да ће убрзо бити формирана интерресорна радна група, коју ће чинити представници МУП-а, Министарства правде, тужилаштава и других релевантних државних органа, у циљу унапређења проактивног система откривања случајева трговине људима и ефикаснијег процесуирања починилаца кривичног дела и борбе против трговине људима.
На састанку је закључено да ће у наредном периоду посебна пажња бити усмерена и на унапређење система идентификације, заштите, помоћи и подршке жртвама трговине људима, као и на јачање капацитета Центра за заштиту жртава трговине људима.
Такође, наставиће се са пружањем подршке и јачањем капацитета локалних тимова за борбу против трговине људима, чији је задатак превентивно деловање, препознавање и заштита жртава трговине људима, унапређење сарадње релевантних институција и организација цивилног друштва на локалном нивоу и промоција људских права.
На седници Савета усвојен је и
симбол Републике Србије против трговине људима.
Закључци Савета за борбу против трговине људима са седнице одржане 7. децембра 2017. године:Закључак првиЗакључак другиЗакључак трећиКорисни линкови: Министарство унутрашњих послова Владе Републике СрбијеВЕСТИ18. октобар 2018. године: Ухапшене две особе због трговине људима18. октобар 2018. године: Ухапшена једна особа због трговине људима30. јул 2018. године: Обележен Светски дан борбе против трговине људима5. јун 2018. године: Успешна борба државе против трговине људима17. мај 2018. године: Ухапшено осам особа због кријумчарења људи8. мај 2018. године: Посебна пажња усмерена на борбу против кријумчарења људи30. април 2018. године: Ухапшене три особе због трговине људима