Београд, 10. децембар 2008. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић и представници донаторских компанија потписали су данас у оквиру акције "Стипендије за најбоље" уговоре о стипендирању са десет социјално угрожених студената и средњошколаца.
 |
Фото: Танјуг |
Љајић је на конференцији за новинаре, на којој је промовисана акција стипендирања средњошколаца и студената из социјално најугроженијих група, навео да је реч о заједничком подухвату Министарства рада и социјалне политике и "Економист медија групе".
Он је објаснио да је циљ те акције да се покаже друштвена одговорност према најрањивијим члановима заједнице, у овом случају младим људима који, без обзира на лоше животне услове, постижу завидне резултате на плану образовања.
На овај начин скрећемо пажњу на проблеме школовања младих из осетљивих друштвених група, а ова акција потврђује да постоје компаније које показују висок степен корпоративне друштвене одговорности, истакао је министар и прецизирао да су поменутих 10 стипендија обезбедиле Хипо-алпе-адрија банка, Привредна банка Београд, Сосијете женерал Србија и Српска асоцијација менаџера.
Министар је упутио апел великим компанијама да се придруже акцијама које су усмерене на помоћ социјално угроженим групама, и указао на то да стипендије представљају подршку напорима, резултатима и храбрости ових младих људи.
Љајић је рекао да је уверен у то да ће број ових стипендија ускоро бити повећан, и додао да Министарство разматра могућност формирања фонда за стипендирање студената из угрожених група.
Он је изразио задовољство због тога што се стипендије додељују на Међународни дан људских права, јер се тако на конкретан начин показује брига за најрањивије чланове заједнице, а то су Роми, као и особе са инвалидитетом и избеглице, који упркос лошим животним условима могу да буду одлични ученици и студенти.
Љајић је, говорећи људским правима, истакао да је неопходно доношење општег антидискриминационог закона, као кровног закона у тој области.
Према његовим речима, нацрт тог закона је урађен и постигнут је висок степен сагласности између владиног и невладиног сектора, при чему су у тај документ уграђене све примедбе, сугестије и предлози усмерени ка побољшању квалитета тог закона.
Позитивно мишљење о том документу добијено је и од Венецијанске комисије, подсетио је министар, и изразио очекивање да ће закон бити усвојен у првом кварталу наредне године.
Он је оценио да је од 2000. године у Србији направљен значајан искорак у области поштовања људских и мањинских права, и додао да је то констатовано у свим међународним извештајима.
Љајић је истакао да је донето неколико важних закона и да је остварен напредак у стварању бољег друштвеног амбијента, иако се не може рећи да нема случајева кршења људских права и да су донети сви неопходни закони.
Потребно је подједнако радити и у области доношења закона и у области њихове практичне примене, а уз то је неопходно радити и на даљем стварању општег повољног друштвеног амбијента који ће бити заснован на поштовању, толеранцији и разумевању, закључио је министар.