Београд, 10. децембар 2008. године – Потпредседник Савета за права детета Владе Србије Љиљана Лучић саопштила је да је Савет данас започео кампању "Подигнимо руку против физичког кажњавања деце" чији је циљ забрана физичког кажњавања деце и подизање нивоа опште свести о праву на одрастање без насиља.
Лучић је на конференцији за новинаре, на којој је представљена поменута кампања, истакла да у Србији 72 одсто деце доживи неки облик насиља као метод васпитања, што је много више него у Европи, док седам одсто трпи тешко физичко кажњавање.
Према њеним речима, физичко кажњавање у циљу васпитавања представља праксу која је раширена у нашој култури и често се поистовећује са дисциплиновањем деце, што је погрешно.
Кажњавање демонстрира моћ и доминацију, понижава дете и доводи до физичких повреда, тако да се њиме не постиже очекивано позитивно понашање, већ се јача агресивност детета, објаснила је Лучић.
Она је указала на то да се на тај начин спроводи циклус насиља између родитеља и деце, што дете охрабрује да насиље схвати као понашање које је друштвено прихватљиво.
Резултати истраживања које је УНИЦЕФ спровео 2005. године на узорку од 2.700 деце узраста од две до 14 година показују да 62 одсто малишана доживљава психичко злостављање, док искуство лакших облика физичког кажњавања има 51 одсто њих, прецизирала је потпредседник Савета за права детета.
Лучић је упозорила на то да деца из најсиромашнијих и ромских породица доживљавају два до три пута теже физичко кажњавање, које представља грубо кршење основних права детета, његовог интегритета и у супротности је са Конвенцијом о правима детета УН.
Према њеним речима, у свету се експлицитно захтева укидање физичког кажњавања деце до 2009. године, при чему је до сада 18 земаља чланица Савета Европе изменило законодавство у тој области.
Она је изразила очекивање да ће Влада Србије наредне недеље усвојити Националну стратегију за превенцију и заштиту деце од насиља, и најавила да ће Министарство рада и социјалне политике предложити допуну Закона о породици како би физичко кажњавање као мера дисциплиновања било забрањено.
Специјални представник генералног секретара Савета Европе у Србији Константин Јерокостопулос указао је на то да је Србија трећа земља у региону у којој је започета ова кампања, а која је део ширег програма чији је циљ потпуно укидање физичког кажњавања деце у целој Европи.
Кампању су, поред Савета за права детета Владе Србије, подржали и канцеларије Савета Европе и организација "Save the children Norway".