Београд, 8. децембар 2008. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић изјавио је данас да је енергетским аранжманом са Русијом предвиђено да се прода 51 одсто акција НИС-а, као и да је руска страна прихватила губитке ове компаније на дан 31. децембра 2007. године.
 |
Фото: Танјуг |
Шкундрић је на седници Одбора за индустрију Скупштине Србије истакао да је са руском делегацијом постигнута висока сагласност за изградњу гасовода "Јужни ток" и складишта гаса Банатски двор, али да треба још времена да се утврде детаљи за продају 51 одсто акција НИС-а.
Он је навео да се руска страна обавезала на то да студија изводљивости за изградњу гасовода "Јужни ток" кроз Србију буде завршена до трећег квартала 2009. године, при чему би цео пројекат гасовода требало да буде завршен до 2015. године.
Такође, постигнут је договор о томе да разговори буди завршени до 20. децембра, истакао је министар и указао на то да је енергетски споразум један од најбољих стратешких и развојних пројеката за Србију.
Према његовим речима, Русија је понудила 500 милиона евра за реконструкцију и модернизацију НИС-а и уколико се она спроведе по плану, вредност ове српске компаније биће повећана два пута.
Шкундрић је рекао да руска страна сматра да би цена акција НИС-а требало да се формира на берзи, док је српска страна тражила конкретну цену за 19 одсто акција НИС-а које припадају грађанима Србије.
Истовремено, он је указао на то да су се сви преговарачи Србије понашали одговорно и да су настојали да добију што боље резултате, који би били прихватљиви за обе стране.
Говорећи о детаљима преговора о НИС-у, министар је рекао да је руска страна остала при томе да уложи минимално 500 милиона евра у модернизацију НИС-а, с тим што су прихватили цео инвестициони план ове компаније и уговорили употребу кокса уместо мазута, што је у складу са европским стандардима у заштити животне средине.
Русија је у обавези да за време реконструкције НИС-а достигне европски ниво стандарда у заштити животне средине, нагласио је Шкундрић и прецизирао да је у пројекат "Јужни ток" укључено седам партнера, односно држава кроз које гасовод треба да прође.
Он је подсетио на то да је на преговоре у Москви путовала делегација Међувладиног руско-српског мешовитог комитета за привредну сарадњу и да је питање енергетског споразума било једно од многих о којима се расправљало.