Београд/Хелсинки, 4. децембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић упутио је данас позив ОЕБС-у да испуни мандат своје мисије на Косову и Метохији и истакао да та мисија може имати важну улогу у преобликованом међународном присуству у покрајини.
Јеремић је на
16. министарском савету ОЕБС-а у Хелсинкију указао на то да Мисија ОЕБС на Косову (ОМИК) мора озбиљно да схвати статусну неутралност и да испуни свој мандат, и нагласио да Србија сматра да она има потенцијал да одигра важну улогу у реконфигурисаном међународном присуству.
Указујући на то да је свима познато да будући ангажман Еулекса представља један од највећих изазова за ОЕБС и њене државе чланице, Јеремић је упутио позив ОЕБС-у да игра конструктивнију улогу у питањима која се тичу имовине и медија, као и да подржи предлог Србије за формирање прихватних центара у покрајини за помоћ неалбанском становништву.
Земље чланице ОЕБС-а до сада су уложиле значајне напоре и средства у то да се успоставе мир, стабилност и безбедност расцепканог и подвојеног косовског друштва. Сви смо свесни чињенице да будуће ангажовање мисије у покрајини представља један од највећих изазова за ОЕБС и земље учеснице, поновио је министар.
Он је подсетио на то да је Србија земља са највећим бројем регистрованих избеглица и расељених у ОЕБС-у, и нагласио да се одрживо и достојанствено решење за тај проблем не може наћи без враћања имовине и одштете за уништену имовину.
Министар је прецизирао да је више од 200.000 Срба из Хрватске и Босне и Херцеговине узело држављанство Србије, док 74.000 има статус избеглица, и истакао да 200.000 Срба са Косова и Метохије има статус интерно расељених лица и да се налазе у централној и северној Србији.
Према његовим речима, Србија очекује од власти суседних земаља, као што је Хрватска, као и од власти у својој јужној покрајини, да испуне своје обавезе у вези са тим.
Јеремић је оценио да је 2008. најтежа година у политичкој транзицији Србије, али да су демократија и европска перспектива, упркос проблемима, напредовале.
Разлога је безброј, а стратешки узрок лежи у свесном избору да на директан напад на наш територијални интегритет и суверенитет, на кршење нашег Устава, Повеље УН и Хелсиншког завршног документа, као и на непоштовање воље Савета безбедности УН, реагујемо дипломатским средствима и уз максималну уздржаност, истакао је министар.
Он је поновио да начин на који је Београд реаговао на једнострано проглашену независност Косова сведочи о опредељењу демократске власти за мирно и договорно решавање спорова.
Својим акцијама и иницијативама показали смо региону и свету да је Србија неопходно упориште стабилности и безбедности у југоисточној Европи, истакао је Јеремић и указао на то да се наша земља окренула праву када је затражила да Међународни суд правде оцени легалност једнострано проглашене независности Косова и Метохије.
Према његовим речима, први пут у историји региона једно тако важно и сложено питање, у којем су садржани и идентитет, и границе, и права заједница, и историја, решено је без прибегавања сили и оружју.
Министар је изразио задовољство због тога што је на Косову и Метохији почела реконфигурација међународног присуства, и оценио да је то веома значајно достигнуће које ствара услове за заштиту Срба и других угрожених заједница на Космету и потврђује чињеницу да Србија остаје неопходна за самоуправу наше јужне покрајине.
Очекујемо да ћемо се у данима и недељама које долазе тесно консултовати са УН и ЕУ о примени модалитета и механизама статусно неутралног размештања Еулекса у покрајини, додао је Јеремић.
Он је истакао да ће Србија у спољној и унутрашњој политици наставити да се залаже за принципе и вредности ОЕБС-а, и изразио уверење да ће недељива демократска Србија у наредних неколико година постати чланица ЕУ.
Високо уздигнуте главе, очуваног суверенитета, Србија ће допринети трајном миру, безбедности и сарадњи у Европи, закључио је министар спољних послова у Влади Србије.