Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија и косовски Срби планом о шест тачака афирмишу Резолуцију 1244 СБ УН

Србија и косовски Срби планом о шест тачака афирмишу Резолуцију 1244 СБ УН

Београд, 2. децембар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић оценио је да ће споразумом о шест тачака са УН за размештање Еулекса на Космету косовски Срби добити много, пре свега зато што се тиме поново афирмише Резолуција 1244 СБ УН.

Богдановић је у интервјуу за лист “Јединство” рекао да је Србија овим споразумом успела да заштити своје и интересе српске заједнице на Косову и Метохији у области полиције, правосуђа, царине, транспорта, инфраструктуре, обезбеђивања административне линије и заштите културних и историјских споменика.

Он је истакао да се Резолуција 1244 СБ УН – која је након једнострано проглашене независности Косова и Метохије била буквално скрајнута и на коју се нико од косовских Албанаца и представника међународне заједнице више није позивао – сада поново афирмише.

Према његовим речима, у српским срединама биће за почетак отворене полицијске станице и подстанице под надзором међународне полиције.

У области царине, на административну линију са Србијом, у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН, вратиће се међународни цариници, што значи да на тим прелазима неће бити цариника које именују привремене институције самоуправе на Косову, рекао је Богдановић и додао да ће српске општине и локална самоуправа моћи да се адекватно финансирају из прихода које ће сами убирати од ПДВ-а.

Он је навео да ће се и локалне судије и тужиоци именовати у складу са Резолуцијом 1244, што значи да ће у српским срединама уз међународне радити и српски тужиоци и судије.

Према његовим речима, биће преговора и о најважнијим инфраструктурним питањима, укључујући железницу, путеве, снабдевање водом и електричном енергијом.

Министар за Косово и Метохију додао је да је неопходан наставак дијалога Београда и Приштине о српском културном и верском наслеђу, и да у њега треба да буду укључени представници Српске православне цркве и међународни чиниоци.

Богдановић је истакао да је Еулекс у обавези да истински заштити Србе у јужној српској покрајини, да омогући слободу кретања, повратак узурпиране имовине, правну заштиту, као и да се бори потив корупције, криминала и претњи.

Рачунамо да ће Еулекс дати много већи допринос повратку расељених и обнови њихових кућа, и да ће амортизовати притисак и незадовољство албанских лидера и политичара поводом повратка Срба на Косово и Метохију, рекао је Богдановић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs