Енергетски споразум са Русијом стратешки важан за Србију
Београд, 1. децембар 2008. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић изјавио је у интервјуу за специјално издање часописа "Водич за руске инвестиције у Србији“ да је за Србију енергетски споразум са Русијом најважнији развојни пројекат у наредне три деценије.
Шкундрић је рекао да ће сви детаљи српско-руског енергетског споразума бити утврђени током наредног заседања мешовите комисије две стране, које ће се највероватније одржати у Москви.
На том заседању треба да буде потписан купопродајни споразум између Нафтне индустрије Србије (НИС) и руског „Гаспоромњефта“, навео је министар и додао да до тада треба да се направе одговарајуће стручне процене како би се Нацрт споразума могао претворити у коначан текст уговора између две земље.
Он је рекао да ће "Гаспромњефт" у развој НИС-а уложити најмање 500 милиона евра, при чему ће та средства бити усмерена на повећање нивоа производње, квалитета продукције и еколошких стандарда.
Кад је реч потписивању споразума о изградњи гасовода "Јужни ток" и завршетку пројекта подземног складишта природног гаса Банатски Двор, Шкундрић је истакао да две стране у решавању тог питања имају другачији приступ него у случају НИС -а, где се ради о купопродаји тог предузећа.
Он је објаснио да ће у случају гасовода најпре бити основано заједничко предузеће између "Србијагаса" и "Гаспрома", у којем ће руска страна бити власник контролног пакета акција, и напоменуо да ће та новооснована компанија преузети све обавезе око пројектовања и извођења радова у изградњи гасовода.
Према његовим речима, све послове око складишта гаса у Банатском Двору водиће посебна компанија, која такође треба да буде основана.
На тај начин, имаћемо „Србијагас“, који ће и даље остати државно предузеће, и две нове српско-руске компаније, објаснио је Шкундрић.
Кад је реч о евентуалном одлагању изградње "Јужног тока" у односу на предвиђени рок, министар је рекао да би у том случају, према већ потписаном споразуму, руска страна морала да добије нашу сагласност на измене или допуне тог документа.
"Јужни ток" није конкурент планираном међународном гасоводу "Набуко", чију градњу заговарају САД и неке европске земље, истакао је министар и додао да је то потврђено и приликом његовог недавног разговора са амбасадором САД у Београду Камероном Мантером.