Београд, 1. децембар 2008. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић потписао је данас са представницима Београда, Ниша, Новог Сада и Крагујевца меморандуме о сарадњи у оквиру пројекта "Подршка спровођењу Стратегије развоја социјалне заштите", чија је вредност 3,5 милиона фунти.
Љајић је на конференцији за новинаре, одржаној након потписивања меморандума, објаснио да се суштина тог пројекта односи на јачање капацитета Министарства и локалних самоуправа, пре свега у области социјалне заштите на локалном нивоу, и додао да је Стратегија развоја социјалне заштите заснована на принципу децентрализације.
Према његовим речима, тај пројекат финансира се из средстава заједничке донације Владе Велике Британије, кроз Одељење за међународни развој (ДФИД), и Министарства спољних послова Норвешке.
Он је подсетио на то да је то трогодишњи пројекат, чија је реализација почела 2006. године, а настављена је почетком прошле године избором 24 општине које су донеле стратешке документе развоја у области социјалне заштите.
Министар је навео да је у првој фази пројекта издвојено 1,5 милиона евра, док ће у другој фази, која је почела у мају, бити издвојено још 800.000 евра за реализацију 23 пројекта.
Љајић је указао на то да је реч о дванаест пројеката за дневне боравке за децу са сметњама у развоју, седам дневних боравака за унапређење положаја старих, три за заштиту жртава насиља и једном за децу без родитељског старања која напуштају институције.
Истовремено, он је најавио да ће на седници Социјално-економског савета крајем године бити донета одлука о примени проширеног дејства Општег колективног уговора.
Он је нагласио да та одлука мора уважавати интересе свих социјалних партнера, и додао да ће до краја године бити одржано неколико седница Социјално-економског савета на којима ће се тражити решење које неће ни на који начин релативизовати Општи колективни уговор, али које мора уважити и реално економско стање.
Приликом потписивања проширеног дејства истакли смо да је неопходно пратити ефекте светске финансијске кризе и да ће управо од тих ефеката на нашу земљу зависити и примена Општег колективног уговора, објаснио је министар.
Амбасадор Велике Британије у Београду Стивен Вордсворт рекао је да је влада те земље од 2001. године Влади Србије обезбедила подршку чија је вредност већа од 30 милиона фунти.
Вордсворт је указао на важност реформе система социјалне заштите у свим земљама и навео да се квалитет рада било које владе у свету може мерити нивоом ефикасности мера које она обезбеђује грађанима којима је таква подршка потребна.
Амбасадор Норвешке у Београду Хакон Бланкенборг истакао је да та земља Србији годишње обезбеђује помоћ у износу од 20 до 24 милиона евра, при чему се половина тих средстава реализује у сарадњи са Владом Србије.