Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Србија поправила оцену за напредак у транзицији у Извештају ЕБРД

Србија поправила оцену за напредак у транзицији у Извештају ЕБРД

Београд/Лондон, 25. новембар 2008. године – Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) објавила је данас Извештај о транзицији за 2008. годину у којем се наводи да је Србија просечну оцену за напредак у транзицији поправила са 2,7 на 2,85, захваљујући јачању финансијског сектора и либерализацији трговине.

У Извештају се наводи се да је Србија значајно напредовала у правцу регионалних и европских интеграција и да је постигнут и напредак у преговорима са Светском трговинском организацијом, чији би члан могла да постане у 2009. години.

Европска банка за обнову и развој је оценила и да, иако Србија има висок економски раст, проблеме представљају висок ниво инфлације и дефицита текућег биланса плаћања.

С обзиром на то да је монетарна политика у Србији рестриктивна, неопходно је да фискална политика осигура да се јавна потрошња задржи под контролом, наводи се у том документу и додаје да ће висока стопа привредног раста у Србији вероватно бити смањена, краткорочно гледано, због утицаја светске финансијске кризе.

Привредни раст Србије биће смањен за 0,5 процената на седам одсто у овој години, а у 2009. године биће смањен на три процента, при чему ће на три одсто бити смањена и просечна стопа раста у земљама у транзицији у 2009. години.

Висок степен раста у Србији последњих година осликава велики потенцијал земље, али и да је кратко успоравање неизбежно, при чему би приоритети у плановима развоја требало да буду пре свега завршетак приватизације, побољшање квалитета инфраструктуре и одржавање макроекономске стабилности.

У Извештају се истиче да ће, уколико се задржи политичка стабилност, Србија вероватно постати веома занимљива страним инвеститорима не само због очекиваних приватизација великих компанија и инфраструктурних пројеката већ и због предности географског положаја.

Нарочито је повољан положај града Београда, који је повезан са другим деловима региона, наглашава се у Извештају ЕБРД-а и додаје да кључни ризик за стабилност представља питање Косова и Метохије, али да се очекује да Влада Србије неће дозволити да то питање блокира економски напредак и структурне реформе.

Приватизација великих компанија у Србији споро напредује, оцењује се у Извештају и додаје да је од великог значаја да сви тендери и продаје буду транспарентни како би се привукле неопходне висококвалитетне инвестиције.

Србији је неопходна и изградња инфраструктуре и предстоје јој суштинске реформе у енергетици, саобраћају и телекомуникацијама, а новоустановљени Национални савет за инфраструктуру требало би да одреди приоритете дугорочних реформи, као што су ефикасна и независна регулатива и учешће приватног сектора.

Потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ и укидање забране извоза житарица допринело је да Србија поправи оцену у области трговине и спољнотрговинске размене са три плус на четири минус.

Снажан раст финансијског посредовања и ширење финансијских услуга у побољшаном законском оквиру допринели су да се оцена за банкарске реформе и либерализацију каматних стопа повећа са три минус на три, наводи се у Извештају ЕБРД-а и додаје да је Србија поправила и оцену за инфраструктурне реформе са прошлогодишњих два на два плус.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs