Служба за подршку и помоћ сведоцима доприноси остваривању правде
Београд, 25. новембар 2008. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да је Служба за подршку и помоћ оштећенима и сведоцима од значаја за охрабривање сведока да пред судом дају исказ и тиме допринесу достизању правде и утврђивању истине.
Маловић је на конференцији "Оснивање и рад Службе за помоћ и подршку сведоцима и оштећенима“ истакла да је заштита сведока и жртава од секундарне виктимизације подједнако важна као и заштита од кривичног дела, због чега је од значаја да се тим особама пружи психичка подршка и помоћ приликом сведочења.
Она је нагласила да су досадашњи резултати поменуте службе, која је формирана при Већу за ратне злочине Окружног суда у Београду, довољан основ за оснивање таквих служби и при судовима опште надлежности.
Такође, Маловић је указала на то да сведочење може представљати трауматично искуство и додала да у таквој ситуацији недостатак знања и разумевања појединаца и институција које су у контакту са жртвом, од извршења дела па до судске одлуке, резултирају поновним преживљавањем трауме и даљим повређивањем оштећених.
Према њеним речима, специјализоване службе у којима ће сведоцима бити пружена помоћ да превазиђу негативна осећања и у којима ће бити охрабрени да пред судом дају исказ од великог су значаја за утврђивање истине и остваривање правде.
Заменик председника Већа за ратне злочине Окружног суда у Београду Татјана Вуковић истакла је да је деловање Службе, која у свим сегментима оправдава сврху постојања, од непроцењивог значаја за бржи, ефикаснији и економичнији судски поступак.
Шеф Одељења за владавину права и људска права Мисије ОЕБС-а у Србији Рут Ван Рин навела је да ће та организација пружити подршку оснивању служби овакве врсте при судовима опште надлежности и додала да су искуства показала да су сведоци, уз помоћ и подршку таквих специјализованих служби, охрабрени да сведоче.
Портпрол Већа за ратне злочине Окружног суда у Београду Ивана Рамић рекла је да је циљ Службе да помогне сведоцима да се осећају сигурно и безбедно и да њихово сведочење пред судом не доведе до поновног преживљавања патњи, повреда и траума.
Она је указала на то да досадашња искуства службе показују да сведоци, од оснивања тог тела у јуну 2006. године, у знатно мањој мери траже посебне мере заштите.
Рамић је прецизирала да је од 49 сведока током 2006. године посебне мере заштите тражило 34, док је током ове године од 285 сведока заштиту тражило 38.
Представник ове службе Славица Бековић истакла је да службеници са сведоцима не разговарају о садржају сведочења, већ и пружају практичне информације и емоционалну подршку у свим фазама поступка – пре, у току и након сведочења.
Конференцију "Оснивање и рад Службе за помоћ и подршку оштећенима и сведоцима" организовало је Веће за ратне злочине Окружног суда у Београду, уз помоћ Министарства правде и Мисије ОЕБС-а.