Београд, 25. новембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да неприхватање плана о реконфигурацији цивилне мисије на Косову и Метохији од привремених косовских институција самоуправе неће имати правну снагу.
 |
Фото: Фонет |
Јеремић је на конференцији за новинаре након сусрета са министром спољних послова Португалије Луишом Амадом рекао да су у току техничке консултације у вези са одржавањем седнице Савета безбедности УН, на којој би генерални секретар УН Бан Кимун требало да представи извештај о преобликовању цивилне мисије на Космету.
Он је навео да у овом тренутку није познато да ли ће седница Савета безбедности УН бити одржана ове недеље, али је оценио да постоје шансе да се то догоди.
Према његовим речима, незванично се сазнаје да извештај генералног секретара УН Бан Кимуна садржи договор Србије и УН о шест тачака реконфигурације мисије УНМИК у јужној српској покрајини.
Јеремић је истакао да четири тачке које су предложиле привремене институције самоуправе у Приштини неће бити део извештаја, већ анекса у којем се наводи зашто косовски Албанци нису прихватили план, при чему њихово неприхватање неће имати правно обавезујућу снагу.
Чланство у ЕУ је апсолутни стратешки приротитет Србије и у томе ћемо имати јаку подршку Португала како у политичком, тако и у практичном смислу, с обзиром на то да је ова земља најгласнији заговорник нашег чланства у ЕУ, нагласио је министар.
Он је додао да две земље такође сарађују у процесу либерализације визног режима, односно укидања виза за грађане Србије, као и да Португал подржава дипломатски и правни пут који је Србија изабрала у одбрани свог суверенитета и територијалног интегритета, као једини начин за очување мира и стабилности.
Јеремић је пренео да је са Амадом разговарао и о билатералној економској, војно-безбедносној и културној сарадњи и да постигнут договор о интензивирању билатералног дијалога и политичких консултација.
Пред нама је година блиског политичког дијалога. Приоритет је убрзавање процеса европске интеграције Србије и интензивирање економске сарадње Португала и наше земље, нагласио је он.
Амадо је указао на то да је компромис о статусној неутралности Мисије ЕУ на Косову и Метохији камен темељац за мир и стабилност у региону, и оценио да је Србија својим залагањем показала да је опредељена за сарадњу са институцијама ЕУ и УН.
Према његовим речима, Португал сматра да Европска унија треба да уважи конструктивну улогу Београда у вези са размештањем Еулекса када буде одлучивала о даљим корацима у процесу придруживања Србије ЕУ.
Он је подсетио на то да је Португал одувек био за деблокаду Прелазног трговинског споразума са Србијом, и изразио очекивање да ће министри спољних послова ЕУ на састанку у децембру уважити конструктиван став Србије и размотрити све могућности за убрзање њеног придруживања.
Амадо је нагласио да Европска унија мора имати у виду каквог саговорника има у Београду, одговорну улогу Владе Србије и њен конструктиван став у проналажењу решења за Еулекс.
Он је указао на то да ЕУ не сме да буде индиферентна према ставу Владе Србије и додао да ће Португал наставити да мобилише колеге у Унији за подршку свом ставу према Србији.
Министар спољних послова Португалије разговараће данас и са председником Србије Борисом Тадићем и председником Скупштине Србије Славицом Ђукић-Дејановић.