План од шест тачака за Космет штити суверенитет Србије
Београд, 24. новембар 2008. године – Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Владе Републике Србије Оливер Ивановић изјавио је да се документ од шест тачака за Космет, око којег су се усагласили Србија и УН, заснива на поштовању Резолуције 1244 СБ УН којом Србија штити суверенитет и интегритет.
Ивановић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" рекао да су прве две тачке које се односе на полицију и правосуђе биле доминантне јер су то кључни услови за опстанак Срба на Косову и Метохији.
Такође, инсистирали смо и на стварању услова за опстанак Срба у покрајини, а то је могуће само уколико не учествују у косовским институцијама јер ми не признајемо независност Косова, навео је он и нагласио да зато Србија захтева да се настави сарадња са УНМИК-ом, у циљу нормализације живота Срба на Космету.
На питање када се очекује долазак мисије Еулекс на Косово и Метохију, будући да то подразумева поменути план, Ивановић је одговорио да би примена плана на терену могла да уследи одмах након седнице Савета безбедности УН.
Мисија Еулекс се, у том случају, може распоредити на терену, али прво у албанским, а потом у српским срединама. Тако би се дало времена српском живљу да се увери да су прихваћени наши захтеви – да Еулекс буде статусно неутралан и да неће спроводити план Мартија Ахтисарија, рекао је он.
Државни секретар је истакао да Еулекс, уколико прихвати три захтева – добије одобрење СБ УН, буде статусно неутралан и не спроводи план Мартија Ахтисарија, за Србе не може бити никако опасан.
Опасност представља само Међународна цивилна канцеларија на челу са Питером Фејтом, која се јасно декларисала да подржава независност и да намерава да спроводи Ахтисаријев план, указао је Ивановић.
Он је оценио да статус Космета није дефинитивно решен и да је ово транзициони период, а да се статус мора поново разматрати, при чему се не може искључити чињеница да су 52 земље признале независност Косова.
Ипак, свима је јасно да решења нема без Србије, као што је јасно да Србија никада неће признати независност Косова. Тога постају свесни и Албанци, али и оне земље које су их можда брзоплето подржале, па ће доћи време када ће се преиспитати, навео је Ивановић.
На примедбу да се говори о злоупотреби буџетских средстава која се издвајају за покрајину, он је рекао да су министарства за Косово и Метохију, финансије, здравство, просвету и социјалну политику већ покренула акцију да би испитала како се усмеравао и користио новац на Космету.