Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Кредит ММФ-а сигнал да је Србија оријентисана ка ЕУ

Кредит ММФ-а сигнал да је Србија оријентисана ка ЕУ

Београд/Беч, 21. новембар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је данас да је добијање кредита Међународног монетарног фонда у износу од 520 милиона долара сигнал да је Србија оријентисана ка Европској унији, да је свесна кризе и да предузима потребне кораке.

Ђелић је у разговору за бечки економски дневник "Виртшафтблат" истакао да нашој земљи у суштини није потребан кредит Међународног монетарног фонда, али да тај новац служи за доказивање стабилности.

Имамо много амортизера у систему и наше девизне резерве превазилазе штедне улоге 2,5 пута. Србија нема економске проблеме Украјине или Мађарске, али тежи томе да у 2009. години оствари буџетски дефицит од 1,5 одсто, да раст бруто националног производа буде 3,5 одсто, а инфлација осам одсто, навео је он.

Становништво је схватило да куповна моћ не може да расте као до сада и да су стабилност и инвестиције у инфраструктуру важније, нагласио је потпредседник Владе и указао на то да инфлација до краја ове године треба да буде једноцифрена.

Истовремено, он је најавио да ће приватизације фирми бити настављене и поред економске кризе, и објаснио да ће јавни инфраструктурни пројекти, у чију ће реализацију бити уложено више од 2,9 милијарди евра, бити исфинансирани и настављени по плану.

Србија има јако добру инвестициону климу, даје многе пореске олакшице, а политичка стабилност је ове године достигла нове димензије, пренео је Ђелић и подвукао да је следећи циљ Србије јасно чланство у ЕУ.

Он је оценио да је у економском погледу Србија практично већ данас чланица Европске уније, и прецизирао да је 80 одсто банака, 75 одсто инвестиција и 55 одсто трговине под печатом Уније.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs