Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Либерализовање услова за оснивање удружења у Србији

Либерализовање услова за оснивање удружења у Србији

Београд, 19. новембар 2008. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић изјавио је данас да ће Предлогом закона о удружењима на целовит начин бити уређен положај домаћих и страних удружења, уз либерализоване услове за њихово оснивање.

Фото: Танјуг
Марковић је, образлажући овај законски предлог у Скупштини Србије, објаснио да ће удружења моћи слободно да оснивају најмање три лица, од којих једно мора имати седиште, односно пребивалиште у Србији.

Он је навео да ће се удружења оснивати на добровољним основама у складу са различитим циљевима грађана, при чему ће закон по први пут уредити и деловање страних удружења.

Такође, биће олакшан поступак регистрације у виду пријаве рада удружења ресорном министарству, чиме стичу статус правног лица, објаснио је министар и додао да удружења неће бити обавезна да се региструју, али ће морати да делују у складу са законом, док ће о њиховој забрани у законом прописаним условима бринути Уставни суд.

Према његовим речима, закон о удружењима обезбеђује пуну слободу, али се њиме истовремено стварају и услови за одговорно поступање удружења и надлежних органа, односно за партнерски однос државе и цивилног сектора.

Марковић је прецизирао да ће прелазни период за прелазак удружења на нови закон бити годину дана и напоменуо да је овај документ усаглашен са одредбама Устава и европских конвенција из ове области, а његовим доношењем Србија ће испунити обавезу коју је преузела приступањем у чланство Савета Европе.

Он је подсетио на то да је први пут у Србији Закон о зборовима и удружењима донет 1881. године, као и да постоје удружења која делују више од једног века, попут удружења инжењера или ловачких савеза.

Предлогом закона о удружењима забрањено је деловање тајних и паравојних удружења, а циљеви њиховог деловања не могу бити усмерени на насилно рушење уставног поретка и нарушавање територијалне целокупности Србије.

Такође, не могу бити усмерени ни на кршење зајемчених људских или мањинских права или изазивање и подстицање неравноправности, мржње и нетрпељивости засноване на расној, националној, верској или другој припадности или опредељењу, полу, роду, физичким, психичким или другим карактеристикама и способностима.

Овај законски предлог уредио је и начин стицања имовине удружења, тако да се имовина стиче од чланарине, добровољних прилога, донација и поклона у новцу или натури, финансијских субвенција, оставина, камата на улоге, закупнине, дивиденди.

Удружења могу да рачунају и на средства из буџета уколико имају програме од јавног интереса у области социјалне и здравствене заштите, заштите особа с инвалидитетом, друштвене бриге о деци, подстицања наталитета, помоћи старима, промовисања људских и мањинских права.

Предлог закона о удружењима предвидео је и новчане казне за обављање активности супротно закону.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs