Београд, 14. новембар 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је превенција, која подразумева здраву исхрану, физичку активност и редовне контроле код лекара, основни фактор за смањење ризика од добијања дијабетеса, као и за успостављање ране дијагнозе ове и многих других болести.
Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом Светског дана дијабетеса, рекао да развоју шећерне болести доприносе ризични фактори који се могу елиминисати, па се због тога препоручује умерен начин живота, избегавање прекомерне исхране и упражњавање физичких активности.
Према његовим речима, одстрањивањем ризичних фактора могуће је избећи и разне облике инвалидитета који се могу јавити као последица дијабетеса, као што су слепило, ампутација делова екстремитета и слично.
Он је навео да је за здраве особе које не припадају ризичним групама довољно да мере ниво шећера у крви једном у пет година, а за оне под ризиком једном годишње.
Председник Дијабетолошког савеза Србије Теодора Бељић саопштила је да у нашој земљи од дијабетеса болује више од 500.000 особа, односно 6,7 одсто популације.
Она је напоменула да је број особа са дијабетесом типа два већи од броја оболелих од дијабетеса типа један, при чему најмање половина људи са дијабетесом типа два нема постављену дијагнозу и не зна за своју болест, тако да на једног регистрованог дијабетичара сигурно постоји један који не зна да има ту болест.
Председник Републичке стручне комисије за дијабетес Небојша Лалић истакао је да је у оквиру разних активности могуће спречити настанак дијабетеса типа два, као и да је целокупно лечење те болести усмерено на спречавање компликација.
Лалић је рекао да је велика научна студија указала на то да лекове за дијабетес треба користити правилно и интензивно, и додао да на нашем тржишту постоји широка палета лекова за лечење ове болести.
Закључак данашњег скупа је да су акције скрининга које се спроводе у већини домова здравља у Србији од велике користи, с обзиром на то да се помоћу њих могу открити особе које болују од дијабетеса и оне који имају висок степен ризика да оболе од поменуте болести.
Светски дан борбе против дијабетеса – 14. новембар, који је установљен 1991. године на иницијативу Међународне дијабетес федерације и Светске здравствене организације, обележава се већ 17 година у част рођендана Фредерика Бантинга, који је са Чарлсом Бестом први изложио идеју која је довела до открића инсулина.
Дијабетес је једно од најчешћих хроничних незаразних обољења од којег данас у свету болује више од 250 милиона људи, при чему је број оболелих већ дужи низ година у порасту, а стручњаци процењују да ће до 2025. године од те болести патити приближно 380 милиона људи.