Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Закони о јавном тужилаштву и државном већу тужилаца основа за борбу против криминала

Закони о јавном тужилаштву и државном већу тужилаца основа за борбу против криминала

Београд, 13. новембар 2008. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да решења из предлога закона о јавном тужилаштву и о државном већу тужилаца представљају основу за борбу против криминала и доприносе ефикасности и квалитету правосудних органа.

Маловић је у обједињеној начелној расправи о предлозима ових закона у Скупштини Србије истакла да ће, према предложеним решењима, тужилаштва за ратне злочине и организовани криминал бити одређена као тужилаштва посебне надлежности.

Према њеним речима, поред Републичког јавног тужилаштва и тужилаштва посебне надлежности, у Србији ће бити формирана основна, виша и апелациона тужилаштва.

Кад је реч о начину избора тужилаца, она је објаснила да ће јавне тужиоце бирати парламент, на предлог Владе, са листе кандидата коју је сачинило ново тело – државно веће тужилаца.

Она је навела да ће јавни тужиоци бити бирани на период од шест година, док ће функција заменик јавних тужилаца убудуће бити стална, после првог мандата који траје три године.

О престанку функције тужилаца одлучује парламент, а о престанку функције заменика тужилаца државно веће тужилаца, истакла је Маловић и додала да је предвиђен принцип самосталности тужилаца и заменика тужилаца у обављању тих функција и забрана сваког утицаја извршне и законодавне власти на њихов рад, као и дисциплинска одговорност тужилаца и њихових заменика у случају несавесног и нестручног рада.

Маловић је указала на то да ће њима због прекршаја моћи да буде изречена јавна опомена, умањење плате до 50 одсто и забрањено напредовање у трајању од три године.

Она је нагласила да је законом уређено и једно ново питање битно за положај тужиоца – вредновање рада, које би касније представљало основ за њихов избор, обуку и разрешење.

Такође, Маловић је објаснила да ће државно веће тужилаца, које ће од Високог савета правосуђа преузети низ надлежности везаних за положај и избор тужиоца, бити независан и самосталан орган, који ће обезбеђивати независност тужиоца.

Према предлогу закона о државном већу тужилаца, то тело имаће 11 чланова, рекла је Маловић и додала да ће чланови по положају бити Републички јавни тужилац, ресорни министар и председник надлежног одбора Скупштине Србије.

Изборни чланови су шест јавних тужилаца или заменика са сталном функцијом и два угледна и истакнута правника, са најмање 15 година искуства у струци, од којих је један адвокат, а други професор правног факултета, рекла је Маловић.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs