Београд, 11. новембар 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић саопштио је данас да је Глобални фонд за ХИВ, туберкулозу и маларију одобрио Србији приближно 10 милиона евра за нови петогодишњи пројекат за борбу против сиде.
Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној тим поводом, рекао
да је у Србији у току спровођење пројекта који се финансира средствима Глобалног фонда у вредности од девет милиона евра, а који од прошле године успешно спроводи ресорно министарство.
Према његовим речима, општи циљ овог пројекта је да се заустави ширење ХИВ инфекције међу ризичним групама, као и да се обезбеди нега, подршка и третман онима који живе са том болешћу.
Министар је подсетио на то да су проширени капацитети за лечење оболелих од сиде у Београду, Новом саду, Крагујевцу и Нишу, где ради 20 центара за саветовање.
Председник Националног савета за координацију пројеката Глобалног фонда Ивана Мишић указала је на то да је поменути програм фокусиран на ризичне групе, као што су корисници дрога, хомосексуалци, затвореници, особе које живе са сидом и друге.
Мишић је навела да су, поред бројних програма који се спроводе за ове групе, током прве године пројекта набављени опрема, лекови и тестови у вредности од 75,5 милиона динара и да је адаптирано Шесто одељење Инфективне клинике у Београду.
Директор Омладине ЈАЗАС Карло Борас рекао је да поменути пројекат, који је подељен у две фазе, има изражену компоненту здравственог система, што ће омогућити да се једног дана Србија сама бори са сидом.
Он је додао да ће се услуге различитих облика заштите ширити из великих градова у мање, као и да ће бити спроведене посебне активности да се смањи стигматизација оболелих од сиде.
Пројекат је замишљен тако да подржи и ојача интервенције постојећег пројекта који спроводи Министарство здравља кроз отварање такозваних сигурних места, као и увођење нових активности на сузбијању ХИВ инфекције и подршку активностима које доприносе успостављању одрживог националног одговора на сиду.
Активности ће такође обухватити низ тренинга за припаднике полиције и за социјалне и здравствене раднике о томе како на најбољи начин да одговоре на потребе осетљивих група, а посебно је планирано спровођење активности које су везане за смањење дискриминације оболелих од сиде.