Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија о питању Еулекса намерава искључиво да преговара са УН

Србија о питању Еулекса намерава искључиво да преговара са УН

Беч, 10. новембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас у интервјуу за бечки дневни лист "Стандард" да преговори у вези са мисијом Европске уније на Косову и Метохији (Еулекс) могу бити завршени или прихватањем услова Србије или блокадом у Савету безбедности УН.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Јеремић је нагласио да ће Москва подржати све што је прихватљиво за Србију и да ће у Савету безбедности УН блокирати све што није прихватљиво за Београд.

Само Савет безбедности УН може дозволити трансформацију међународног присуства на Косову. Принципијелно ми немамо ништа против ако Еулекс не буде кршио суверенитет и територијални интегритет Србије, истакао је министар.

Он је објаснио да то значи да мора бити писмено утврђено да Еулекс мора бити неутралан по питању статуса Косова и да не сме спроводити Ахтисаријев план, а уколико не буде дошло до договора, онда би актуелна цивилна мисија УН (УНМИК) остала једина легална међународна мисија у покрајини.

Министар је указао на то да по питању Еулекса Србија намерава искључиво да преговара са УН, уз оцену да се чини да за поједине европске чланице Савета безбедности УН принципијелни договор са светском организацијом од пре недељу дана није прихватљив.

Јеремић је навео да су те земље извршиле притисак на секретаријат УН да промени свој став, и додао да је став Србије да преговори о Еулексу могу бити окончани прихватањем наших услова или блокадом у СБ УН.

Према његовим речима, српска политика према Косову је, наравно, у супротности са интересима оних земаља које су признале Косово као независну државу.

Кад је реч о томе да ли политика Београда према Косову успорава процес европске интеграције Србије, Јеремић је истакао да је европска интеграција стратешки приоритет Владе Србије.

У овом тренутку наша политика према Косову не успорава пут Србије ка пуноправном чланству у ЕУ и ми ћемо учинити све како се та два процеса не би пресецала, поручио је министар и додао да је званична политика како Београда, тако и Брисела, да је реч о два одвојена процеса, при чему би се ситуација искомпликовала ако то не би било тако.

Јеремић је, говорећи о томе да ли Србија може постати чланица ЕУ без регулисања односа са Приштином, изразио наду да ће односи моћи да се регулишу на начин који је прихватљив за обе стране.

Очекујемо да Међународни суд правде утврди да је једнострано проглашење независности Косова у супротности са међународним правом, рекао је министар и додао да ако Србија успе да заустави даље признавање независти Косова, онда оно никада не би могло постати чланица међународних организација, нити би могло трајно дефинисати свој статус.

Приштина је, уз подршку појединих држава, одлучила да једнострано прогласи независност, а на нама је да покажемо да то не води ка остварењу њених циљева, закључио је Јеремић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs