Београд, 7. новембар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је данас да је Србија у стању и да је спремна да испуни услове за статус кандидата за чланство у ЕУ у 2009. години, али неизвестан је кључни услов, а то је заокруживање сарадње са Хашким трибуналом.
|
Фото: blic.co.yu |
Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Блиц" истакао да је главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц министрима спољних послова ЕУ рекао да Србија ради све што може да заокружи сарадњу са Трибуналом у Хагу.
Он је нагласио да је ово потврђено и на основу недавних контаката са званичницима у Француској, и додао да је на основу тога апеловао на Европљане да крајем француског председавања Унији одмрзну примену Споразума о стабилизацији и придруживању.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
Да ли ће Србија успети да испуни све услове за статус кандидата у 2009. години: – Србија је спремна да испуни услове, али неизвестан је кључни услов – заокруживање сарадње са Хашким трибуналом. То траје годинама и време је да завршимо тај посао.
Да ли сте спремни за нов потпис:– Оловка је на сигурном месту и спремна. Са много нестрпљења очекујем дан када ћемо послати захтев за статус кандидата, али истовремено и да до тог важног дана постигнемо да нам полицајац на Аеродрому "Никола Тесла" више не тражи шенгенску визу, исто и као његове колеге у Немачкој или некој другој земљи ЕУ. Не могу да гарантујем тачан датум јер цео овај посао који је пред нама не зависи само од мене. Међутим, могу да кажем да се тај дан приближава и да ће сви напори које улажемо уродити плодом, највероватније током 2009. године.
Усвојени су закони неопходни за "белу шенгенску листу". Шта нас још дели од путовања без виза:– Закони морају бити и примењени. Такође, у буџету за 2009. годину мора се обезбедити довољно новца јер је неопходно обавити још посла, почев од опремања шалтера до обуке људи који се баве тим процесом. Потпредседник Европске комисије Жак Баро данас ће у Загребу представити извештај који је, по ономе што ми је рекао пре неки дан, повољан за нашу земљу. Србија је фаворит на западном Балкану за добијање "беле шенгенске листе", што и даље није гаранција јер све земље „шенгена“ то морају да одобре. После овог извештаја радна група из ЕУ ће доћи у Србију и указати на чему морамо додатно да радимо. До пролећа морамо да урадимо све што је потребно, будући да се тада завршава технички део посла и онда се процес пребацује на политички ниво.
Шта може бити проблем за стављање Србије на "белу шенгенску листу":– Европљани ми често кажу да се не боје емиграције наших грађана, али је питање да ли ми имамо довољно добар систем да не будемо земља транзита илегалаца. Добра страна јесте та што процес добијања шенгенских виза није оптерећен политичким питањима. Међутим, Европа која улази у рецесију није у великодушној фази. На Западу су у овом моменту људи искључиво фокусирани на то да ли ће очувати радно место или добити кредит. Реалност је таква и са њом морамо да се суочимо.
Како тумачите изјаве званичника ЕУ да би одобравање Еулекса био позитивни сигнал Србије у њеним интеграцијама:– Нетачно је да је размештање Еулекса предуслов за добијање Споразума о стабилизацији и придруживању и никада, ни на који начин, Косово се не поставља као услов за европске интеграције. Европљани знају да би то било контрапродуктивно. Унија је по питању Косова подељена и пет чланица га није признало. Самим тим, Еулекс не може бити друго до статусно неутралан јер за њега су гласале и земље које су против независности. Наш други услов јесте да мисија буде одобрена у Савету безбедности. Нови рок је 11. новембар и надам се да ће се до тада кроз преговоре који су у току решити и то питање.
О смањењу буџета за Универзијаду:– Остало је само да се договоримо са Министарством унутрашњих послова колики ће бити буџет за безбедност и, када то буде усвојено, Србија ће бити спремна да организује једну од најлепших универзијада која је икада одржана. Универзијаде Лондон 2012. и Сочи 2014. године такође су драстично смањиле буџете. Србија, која води преговоре са ММФ-ом око буџета за 2009. годину, наравно да није земља која треба да организује најлуксузнију манифестацију. Једноставно, морамо имати меру у свему.
За функције у јавним предузећима критеријум је страначка припадност:– Перспектива отварања капитала мањинских пакета на тржишту најбољи је начин за деполитизацију у управљању предузећима. До тада Србија, као што је пракса и у другим земљама где је држава власник, ту поставља људе. Ипак, Влада је у овим тешким буџетским временима „сасекла“ примања чланова управних одбора на ниво просечне плате у Србији. Морамо обезбедити да они који су у јавним предузећима деле судбину других грађана.
Могућност инвестирања великих фирми у Србију:– Председник Француске Никола Саркози са директорима кључних предузећа одлучио је да посети нашу земљу у првој половини наредне године. Вратио сам се из Француске где је договорено да тамошња фирма за електронику "Сажем" инвестира у бивши "ЕИ Ниш". Инвестиција је вредна 15 милиона евра и биће запослено 250 радника. Пре Париза био сам у посети Турској, која је економски гигант, тренутно 15 у свету. Такође, радимо и на успостављању бесцаринске зоне између Србије и Турске. Имао сам састанке са власницима група "Шабанчи" и "Коч", које имају више од 15 милијарди долара прихода годишње. Интерес "Шабанчи групе", другог највећег произвођача аутобуса и камиона у Европи, јесте ФАП из Прибоја.