 |
 |
 |
Милан Марковић на данашњој конференцији за новинаре |
Марковић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, рекао да је препоручено да примања председника и потпредседника тих тела буду 50, односно 25 одсто виша од просечне плате.
Он је навео да просечна зарада у Србији износи приближно 32.000 динара, што значи да би чланови управних одбора имали месечне надокнаде у том износу, док би, због разлике у одговорности, председници одбора требало да имају 16.000, а потпредседници 8.000 динара веће надокнаде.
Министар је објаснио да се препорука Владе односи на предузећа и агенције чији је оснивач држава Србија, при чему те установе имају рок да до краја године пошаљу повратну информацију Влади о примени те одлуке.
Марковић је подсетио на оцену председника Владе Мирка Цветковића да се сада у Србији морају увести мере штедње на свим нивоима, па и у јавним предузећима и агенцијама, где држава има посебан интерес и субвенционише њихово пословање.
Према његовим речима, у време кад нашој земљи прети светска финансијска криза непримерено је да чланови и председници управних одбора примају месечне надокнаде које се крећу од 20.000 па до неколико стотина хиљада динара месечно.
Он је такође рекао да је на данашњој седници донета одлука о томе да четири министарства у року од 30 дана поднесу Влади на усвајање предлоге закона који ће омогућити увођење једношалтерског система за привреднике инвеститоре у Србији.
Министар је истакао да је увођење таквог система важно због конкурентности и атрактивности Србије за стране и домаће улагаче.
Марковић је објаснио да је потребно унифицирати и поједноставити приступ привредника државним органима и омогућити им брже и лакше остваривање права како би инвестирали у нашу земљу.
Србија ће, када је реч о административном капацитету, на тај начин постати потпуно конкурентна свим државама у окружењу за прихват домаћих и страних инвестиција, додао је он и прецизирао да ће предлоге поменутих закона Влади упутити министарства економије и регионалног развоја, финансија, рада и социјалне политике и здравља.
Према његовим речима, Влада је на данашњој седници донела одлуку о распуштању Скупштине општине Ковин, као и о именовању привременог органа у тој општини, будући да локални парламент није у предвиђеном року усвојио нови статут.
Марковић је прецизирао да Скупштина општине Ковин скоро четири месеца није усвојила нови статут, чиме су се стекли услови за распуштање тог органа.
Стање у систему локалне самоуправе је изнад најбољих очекивања која смо имали када смо радили на изради закона са намером да се успостави стабилност у тој области, а ситуација у општини Ковин је само појединачни случај, нагласио је он.
Истовремено, министар је саопштио да је Влада Србије данас разрешила дужности директора ЈП "Железнице Србије" Миланка Шаранчића и на то место именовала инжењера електронике Милована Марковића.
Влада је на данашњој седници формирала стручни тим за преговоре о реализацији енергетског аранжмана са Русијом, навео је Марковић и додао да ће тај тим предводити државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Небојша Ћирић.