 |
 |
 |
Божидар Ђелић |
 |
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
Ђелић је у интервјуу за агенцију Танјуг, након посете Паризу где је почетком ове недеље одржао састанке са спољнополитичким саветником председника Француске Жан-Давидом Левитом и Франсоа Перолом, који је задужен за економске послове Јелисејске палате, рекао да је Француска одредила Србију као кључну земљу западног Балкана.
Он је пренео да је са Перолом разговарао о средњорочним плановима "Јат ервејза" и француске компаније "Ербас", као и о могућности куповине авиона АТР француско-италијанског произвођача, намењених регионалном транспорту.
Са представницима компаније "Сажем", која производи електрична бројила, факс-машине, штампаче и другу електронску опрему, постигнут је договор о инвестицијама у висини од 10 до 15 милиона евра, што треба да отвори приближно 200 нових радних места у Нишу, у кругу бившег "ЕИ Ниша", прецизирао је Ђелић.
Такође, потпредседник Владе је навео да је договорено и да делегација представника стотину предузећа у оквиру МЕДЕФ-а – француског удружења привредника, које броји више од 800.000 чланова – посети Србију у јуну наредне године.
Ђелић је током посете Паризу разговарао и са представницима кључних фирми које се баве инфраструктуром и енергетиком, као што су "ГДФ Суеза", "Буиг" и "Винси".
Према његовим речима, том приликом је договорено да они успоставе контакт са члановима Националног савета за инфраструктуру и да се припреме за учешће у тендерима који се припремају за Коридор 10, за шта ће Србија наредне године издвојити 1,6 милијарди евра.
Потпредседник Владе изразио је очекивање да ће највиши представници поменутих предузећа посетити Србију са председником Француске Николом Саркозијем у првој половини наредне године.
У разговору са политичким саветником Николе Саркозија, чија је земља председавајућа ЕУ до краја године, било је речи и о прикључивању Србије Унији, навео је Ђелић и додао да се инсистира на пуној сарадњи са Хашким трибуналом и изручењу преосталих хашких оптуженика.
Са друге стране, наглашено је да испуњавање овог услова не повлачи само ратификацију Споразума о стабилизацији и придруживању и његову примену већ и веома брз напредак наше земље ка статусу кандидата, објаснио је потпредседник Владе.
Он је са француским званичницима разговарао и о либерализацији визног режима, при чему тачан датум није одређен, али се напредак на том плану очекује на пролеће.
Ђелић је током састанка инсистирао на томе да су процес европских интеграција и решавање питања Косова одвојени процеси и да прихватање европске мисије Еулекс није услов Србији за приближавање ЕУ, иако Француска очекује конструктиван однос Владе Србије по том питању.
Еулекс није услов за европске интеграције Србије, поновио је потпредседник Владе и указао на то да је у овом тренутку дошло до застоја са Еулексом јер Србија није нашла заједнички језик са међународном заједницом.
Влада Србије у потпуности спроводи политику на основу које је изабрана, а то је и Косово и Европа, закључио је Ђелић.