Почела регионална конференција о корпоративној друштвеној одговорности
Београд, 4. новембар 2008. године – Државни секретар Министарства рада и социјалне политике Владе Републике Србије Снежана Лакићевић-Стојачић изјавила је данас да ово министарство непрекидно ради на успостављању социјално одговорног понашања и дијалога, који су у последњих годину дана достигли највећи степен.
Лакићевић-Стојачић је у Привредној комори Србије, где се одржава дводневна регионална конференција о корпоративној друштвеној одговорности на којој учествује више од сто учесника из региона и Европе, истакла да је социјално одговорно понашање посебно заживело кроз Социјално-економски савет Србије.
Она је указала на то да је кроз законодавство у Србији обрађено све што је битно како би се створила корпоративна друштвена одговорност, али да у пракси недостаје свест о томе да се те мере морају спроводити.
У Србији недостаје имплементација мера које се односе на корпоративну друштвену одговорност а које су прописане законом, навела је Лакићевић-Стојачић и додала да је нашој земљи највише потребан социјални пакт, који би наредних месеци требало да буде донет.
Гувернер Народне банке Србије (НБС) Радован Јелашић најавио је том приликом да ће ова установа, руководећи се корпоративном друштвеном одговорношћу, запослити три особе са инвалидитетом и направити одговарајући прилаз до зграде НБС-а за те особе.
Он је подсетио на то да је НБС, у складу са друштвеном одговорношћу, изместила један део својих функција у друге градове у Србији, при чему је принудна наплата измештена у Крагујевац, бонитет у Нови Сад, кол-центар у Ужице, а уведена је и рециклажа папира.
Представник немачке државне агенције "Инвент" из Бона Анет Ратјен нагласила је да је корпоративна друштвена одговорност важна за отварање могућности за излазак на глобално тржиште и прикључивање ЕУ.
Привредна комора Србије, у сарадњи "Инвентом" и Агенцијом Уједињених нација за помоћ и развој, реализовала је прву фазу пројекта "Успостављање друштвене одговорности предузећа у југоисточној Европи".
Циљ овог пројекта је афирмација корпоративне друштвене одговорности и стварање околности у којима ће сви аспекти пословања компанија – економски, еколошки и безбедносни, допринети општем добру.
У пројекту је учествовало више од 400 компанија из Србије, а прву награду за корпоративну друштвену одговорност добила је корпорација "Тигар" из Пирота.