Београд, 4. новембар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас да је за Београд неприхватљива било каква цивилна мисија на Космету без одобрења СБ и мимо Резолуције 1244, односно мисија која је статусно опредељена или има намеру да спроводи Ахтисаријев план.
 |
 |
 |
Фото: Фонет (архивски снимак) |
Богдановић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" нагласио да су преговори око решавања шест питања која је генерални секретар УН Бан Кимун навео као кључна у преговорима Београда и Унмика приоритет.
Званични сајт Владе Србије преноси разговор у целини.
Шта подразумева тих шест тачака Бан Кимуна:– Постизање договора око функционалних питања која се тичу свакодневног живота српског и неалбанског живља у покрајини за нас је од суштинске важности. Решавање питања правосуђа, полиције, царине, заштите културних и верских добара, промета робе и саобраћаја кључно је за опстанак Срба на простору Космета. Зато су преговори које водимо са Унмиком суштински битни за нас и наставићемо их све до постизања договора. Уверен сам у то да ћемо га и постићи, поготово што су наведена питања главни предуслов за остваривање нормалних животних услова и основних људских права Срба и других неалбанаца.
Докле се стигло у преговорима о Еулексу:– Наш став је изричит и јасан. Реконфигурација Унмика, која подразумева и евентуални долазак нове цивилне мисије на Космет, не може се спровести без одобрења и сагласности Београда. Наши услови су такође познати – неопходно је одобрење Савета безбедности и гаранција да се мандат неке евентуално нове мисије не сме спроводити мимо Резолуције 1244. Само тако и под тим условима је могуће да Београд прихвати мисију Еулекс, а све остало су спекулације.
Један од званичника УН напоменуо је могућност административне поделе Косова као залог за прихватање Еулекса:– Познато је да Влада Србије поделу Космета никада није предложила као неко званично решење, односно као могућност. Поготову што сматрам да подела покрајине није, нити може бити добро решење због Срба настањених у другим деловима покрајине. Такође мислим да би евентуална подела изазвала додатне проблеме и потешкоће, тако да је та опција као неко могуће решење неприхватљива. Наша намера је да, после договора око шест принципа из плана Бан Кимуна, наставимо преговоре око статуса покрајине који, по нашем мишљењу, није решен, нити ћемо садашње решење икада прихватити као реалну опцију.
Званичници УН, односно Еулекса, најављују размештање ове мисије до децембра:– Целокупна ситуација и бројне нејасноће изазване непровереним информацијама око Еулекса изазвале су недоумице и неповерење међу српским живљем у покрајини. Понављам, Београд ће бити истрајан у свом ставу око познатих услова за прихватање мисије Еулекс, а до тада ће Унмик бити једини саговорник и једина легална мисија на терену. Тако ће бити све до, евентуално, нове одлуке СБ о доласку неке друге цивилне мисије која мора бити статусно неутрална у оквиру Резолуције 1244 и која не може на терену спроводити Ахтисаријев план.
Да ли су преговори са Унмиком надомак решења:– Са Унмиком имамо свакодневне преговоре и мислим да ћемо морати да пронађемо решења за наведена питања у обостраном интересу. Само тако би ова мисија имала оправдање за свој боравак на терену, а све супротно отежало би ионако тешку ситуацију на Космету, поготову за српски и остали неалбански живаљ.
Министарство је оформило интерну трочлану комисију за контролу расподеле средстава која се из овог министарства издвајају за покрајину:– Од 40 милијарди динара, колико се годишње прослеђује на Космет, из ресорног министарства издваја се од шест до седам одсто укупних средстава. О расподели новца на Космету одлучују локалне управе које морају да одговарају у случају евентуалних малверзација или нереализовања пројеката за које су одобрена средства.