Поскупљење електричне енергије у првом тромесечју 2009. године
Београд, 3. новембар 2008. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић изјавио је јуче да до краја године нема простора за повећање цене струје, али да би електрична енергија у Србији могла да поскупи у првом тромесечју 2009. године.
Шкундрић је у интервјуу за агенцију Бета истакао да ће у првом кварталу наредне године Влада размотрити захтев ЈП "Електропривреда Србије" (ЕПС) за повећање цене електричне енергије, али није могао да прецизира за колико ће она поскупети.
Он је нагласио да прво треба да се уради једна комплетна анализа о томе како ће се поскупљење одразити на грађане и на привреду, и додао да би цена струје у Србији, уколико би се ЕПС у овом тренутку приватизовао, порасла за приближно 40 одсто како би достигла тржишни ниво.
Овом јавном предузећу би се много више исплатило када би могло да извози струју јер би много више добило, оценио је министар и указао на то да ЕПС што пре треба да престане да има социјалну функцију и да постане предузеће које ће да повуче укупан привредни развој земље.
Истовремено, Шкундрић је саопштио да у Србији у наредних 15 година сигурно неће бити изграђена нуклеарна електрана.
Од тренутка када се приступи изради студије изводљивости, па до изградње атомске централе треба да прође минимум 12 година и не треба нико да се плаши тога да ће у наредних 15 година у Србији бити подигнута атомска централа, објаснио је министар.
Према његовим речима, то што Србија има мораторијум на нуклеарне електране не значи да има и мораторијум на стручне и научне расправе о употреби нуклеарне енергије.
Српска јавност, како је навео, мора да зна да је цела Европа такорећи премрежена нуклеарним електранама. Земље у окружењу имају, граде или планирају да граде нуклеарне електране и не видим зашто постоји страх да се о томе разговара у Србији, рекао је Шкундрић.
Подизање и коришћење атомске централе ангажује велики број радника кроз пројекат изградње и сервисирања, објаснио је он и нагласио да наша земља треба озбиљно да се позабави питањима уклањања нуклеарног отпада из Винче и да за тај проблем пронађе системско и трајно решење.