Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Јавна расправа о Нацрту стратегије за унапређење положаја Рома

Јавна расправа о Нацрту стратегије за унапређење положаја Рома

Београд, 31. октобар 2008. године – Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Светозар Чиплић најавио је данас да ће следеће недеље почети јавна расправа о Нацрту националне стратегије за унапређење положаја Рома, а током новембра и јавна расправа о закону о признавању правног субјективитета.

Фото: Танјуг
Чиплић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом 100 дана рада Министарства за људска и мањинска права, указао на то да је тај закон важан за "правно невидљиве" социјалне групе, а посебно за Роме.

Према његовим речима, доношењем овог закона имаћемо могућност да процедуралним пречицама Роми, као и сви грађани који су "правно невидљиви" за државу, дођу до социјално-здравствене, пензијске и сваке друге врсте заштите.

Истовремено, министар је најавио и да ће покретни домови здравља ускоро бити постављени у нехигијенским ромским насељима у Новом Саду, Београду и Нишу.

Он је прецизирао да ће први такав дом здравља бити постављен током децембра у Новом Саду, а затим ће то бити учињено и у нехигијенским ромским насељима у друга два града.

Циљ је да се Ромима из таквих насеља пружи иста елементарна здравствена заштита коју сви грађани добијају у домовима здравља, нагласио је Чиплић и подсетио на то да у Србији постоји приближно 600 ромских насеља у којима живи око 300.000 људи.

Министар је најавио и да ће ускоро бити завршен рад на закону о забрани дискриминације, и додао да је радна верзија закона о националним саветима прослеђена свим националним саветима у Србији.

Он је саопштио и да је у разговору са представницима медија закључено да би најбољи модел заштите новинара и сниматеља док су на задатку била допуна кривичног законодавства, којом би се напад на представнике медија третирао као посебно кривично дело и напад на службено лице.

Верујемо да ће само издвајање кривичног дела имати превентивни ефекат и смањити учесталост напада на представнике медија, указао је Чиплић и оценио да је формирање посебног Министарства за људска и мањинска права имало позитиван ефекат у међународној заједници јер је показало да Србија жели да се на озбиљан начин бави тим проблемом.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs