Београд, 31. октобар 2008. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изразио је данас задовољство радом МУП-а и оценио да су уложени напори обезбедили стабилно стање безбедности у Србији и повећану личну и имовинску сигурност грађана.
Дачић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом 100 дана рада Министарства унутрашњих послова, најавио изградњу професионалне полиције која неће толерисати насиље нити прекорачивати своја овлашћења.
Као најважнији корак у процесу европских интеграција он је навео доношење закона о заштити државне границе и о странцима, чиме су заједно са раније донетим законима о азилу и о путним исправама испуњени услови за потпуну либерализацију визног режима, која се, како је рекао, може очекивати до средине следеће године.
Министар је нагласио да је приближавање европској заједници остварено и потписивањем Споразума о стратешкој сарадњи МУП-а Србије са европском полицијом (ЕВРОПОЛ) средином септембра, чиме је створен правни оквир за јачање сарадње Србије са свим државама чланицама те организације у борби против тероризма, организованог и прекограничног криминала.
Значајан корак на том плану такође је учињен и закључивањем Протокола о сарадњи у борби против криминала са Румунијом и Бугарском, истакао је министар и подсетио на то да се тај протокол односи пре свега на борбу против прекограничног криминала – кријумчарења дроге, цигарета и трговине људима.
Дачић је указао на то да је потписан и Споразум о билатералној сарадњи са Грчком и најавио да ће у децембру исти такав документ бити потписан и са Италијом.
Полиција Србије данас је значајан фактор стабилности у региону јер су на нашу иницијативу потписани ти споразуми, истакао је министар и додао да организовани криминал не познаје границе, ни политичке, нити било које друге.
Према његовим речима, против организованог, а посебно прекограничног криминала, заједнички се морају борити све полиције у региону кроз сарадњу и размену података.
Министар је оценио да добар пример заједничке борбе против криминала представља сарадња српске и хрватске полиције поводом убиства власника "Национала" Иве Пуканића у Загребу.
Дачић је рекао да је полиција Хрватске изразила захвалност на свим информацијама које је добила од МУП-а Србије и најавио да ће се током следеће недеље састати са министром унутрашњих послова те земље.
Истовремено, он је нагласио да Србија показује пуну спремност да сарађује са Хашким трибуналом и да је тим за сарадњу који предводи министар Расим Љајић то више пута и доказао.
Он је указао на то да МУП нема нових информација о локацијама преостале двојице хашких оптуженика – Ратка Младића и Горана Хаџића, и истакао да су све претходно добијене информације, из иностраних и домаћих извора, проверене и да су биле нетачне.
Министар је навео да полиција по налогу тужилаштва проверава све информације о локацијама на којима се наводно крију одбегли хашки оптуженици, и оценио да су добровољне предаје најбољи начин за завршетак сарадње с Хашким трибуналом.
Дачић је рекао да је сада цела држава у позицији таоца Младића и Хаџића и
најавио да ће главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц наредног месеца посетити Београд.
Министар је истакао да је у претходних 100 дана пооштрена борба против свих облика криминала и корупције, што је значајно повећало ниво безбедности у Србији.
Дачић је указао на то да од јула, када је формирана нова Влада, није повећан криминал у поређењу са претходним месецима, као и да је смањен један број најтежих кривичних дела општег криминала.
Он је подсетио на то да се посебно успешно радило на сузбијању нарко криминала, као најзаступљенијег облика организованог криминала у нашој земљи, и додао да је у наведеном периоду откривено 11 криминалних група, са 53 члана која су се бавила илегалном трговином дроге.
Према његовим речима, у 2.043 заплене одузето је укупно 922,7 килограма различитих опојних дрога, од чега 60,7 килограма хероина, 850,7 килограма марихуане, приближно 750 грама кокаина, као и 650 грама хашиша.
Министар је такође прецизирао да је у области сузбијања привредног криминала откривено 2.295 кривичних дела, поднете су 1.433 кривичне пријаве против 1.490 лица, ухапшене су 53 особе, а задржано је њих 60.
Истовремено, Дачић је као значајан резултат у раду МУП-а навео и откривање две организоване криминалне групе које су оствариле имовинску корист већу од седам милиона евра.
Он је нагласио да је ефикасан рад полиције током 100 дана рада Владе био и остао примарни задатак припадника МУП-а, и рекао да је пооштравање борбе против свих облика криминала и корупције знатно повећало ниво безбедности у држави, а то је неопходан услов за учвршћење правне државе и функционисање тржишне привреде.
Министар је указао на то да се ресорно министарство развијањем организованих стратешких одговора супротставило озбиљним безбедносним изазовима и ризицима којима се угрожавају друштвене вредности и успоравају интеграциони процеси, као и процес транзиције.
Према његовим речима, и поред присуства бројних опасности и ризика који су углавном у директној вези са ситуацијом на Косову и Метохији, стање безбедности у општинама Бујановац, Прешево и Медвеђа је очувано.
Дачић је такође навео и да Влада Србије добро функционише, да на седницама није било прегласавања, као и да до сада није било одступања од коалиционог споразума.