Београд, 30. октобар 2008. године – Министар вера у Влади Републике Србије Богољуб Шијаковић изјавио је данас да ово министарство настоји да створи нови амбијент између цркава, верских заједница и државе са циљем да се наше друштво хармонизује и са духовне стране стабилизује и остваре индивидуална и колективна верска права.
 |
 |
 |
Богољуб Шијаковић на данашњој конференцији за новинаре |
 |
Фото: Фонет |
Шијаковић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом 100 дана рада овог министарства, рекао да је главни циљ хармонизација са европским контекстом у коме старе верске заједнице и цркве имају посебну улогу у друштву, коју на себе не може да прими ниједан други друштвени субјект.
Он је истакао да ресорно министарство, у том смислу, подстиче унапређење верске културе, верских слобода и толеранције, као и све грађане да на најбољи начин користе та права, што подразумева и помоћ црквама и верским заједницама, њиховим публикацијама и целокупном културно-просветном и мисионарском раду.
Према његовим речима, Министарство истовремено помаже Музеј Српске православне цркве (СПЦ), публикације СПЦ-а, Билтен Јеврејске заједнице, као и гласила Римокатоличке цркве и Исламске заједнице.
У склопу програма заштите националног, културног и верског идентитета Министарство даје подршку не само споменичкој култури већ и живом наслеђу цркве – свештенству, монаштву и верницима, посебно на Косову и Метохији, које је наша највећа брига, нагласио је министар.
Шијаковић је подсетио на то да држава подржава и верске школе, што није била пракса у претходном периоду, и указао на то да овај део образовања није до краја системски решен и да ће до тада Министарство помагати све верске школе без разлике, што је не само део обавеза већ и део корпуса верских права.
Говорећи о верском образовању у јавним школама, он је навео да је циљ да се јавни школски систем усклади са законом, као и са европским стандардима и нормама.
Према његовим речима, Министарство вера је значајним средствима помогло реконструкцију, санацију и изградњу верских објеката, цркава и џамија, чиме се такође надокнађују вишедеценијски пропусти.
Истовремено, Шијаковић је напоменуо да су све ове делатности утврђене Законом о црквама и верским заједницама, који је донет у априлу 2006. године и који је на сталној провери у пракси, што подразумева и могућност промена како би се на најбољи начин испоштовала верска права свих цркава и верских заједница.
Доношењем овог модерног демократског закона, цркве и верске заједнице су уважене као значајни чиниоци у друштву, а његова доследна примена, као и примена Закона о реституцији имовине црквама и верским заједницама, допринеће не само бољем положају корисника закона већ и демократизацији и укупном развитку друштва, оценио је министар.
Он је додао да Министарство вера има добру сарадњу са епархијама Српске православне цркве у расејању, поштујући њихову улогу обједињавања нашег народа и културе у расејању.