Београд, 28. октобар 2008. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да су приоритети рада тог министарства системска реформа правосуђа, борба против корупције и организованог криминала и европске интеграције.
Маловић је на конференцији за новинаре навела да су у првих сто дана рада тог министарства усвојени многи закони који се тичу борбе против организованог криминала и корупције, као и да је израђен и сет правосудних закона, који имају за циљ постизање независног, ефикасног и транспарентног правосуђа.
Она је прецизирала да су усвојени закони о Агенцији за борбу против корупције, финансирању политичких странака, о одузимању имовине проистекле из кривичних дела, заштити података о личности и о аутоматској обради личних података.
Према њеним речима, у скупштинској процедури ускоро треба да се нађу нацрти закона о Високом савету судства, Државном већу тужилаца, о судијама, јавном тужилаштву, уређењу судова, седиштима и подручјима судова и јавних тужилаштава, као и о изменама и допунама Закона о прекршајима.
Маловић је истакла да је Министарство на почетку рада затекло 4.316 застарелих кривичних предмета за период од 2002. до јуна 2007. године, као и 517 правоснажних пресуда које су застареле за последње две године.
Она је указала на то да је затечена и блага казнена политика на граници законског минимума и то посебно за кривична дела убиства, тешког убиства, силовања, дроге, насиља у породици и злоупотребе службеног положаја.
Такође, Маловић је подсетила на то да је 2007. године убијен судија општинског суда у Оџацима, док је ове године убијен и судија Општинског суда у Књажевцу, а биле су и 93 дојаве о постављеним бомбама у судским органима.
Према њеним речима, у појединим судовима један предмет додељује се судији на свака три месеца, а у Београду један судија добија по 10 предмета месечно.
Маловић је прецизирала да ће одлуку о броју судија који ће функционисати на нивоу Србије донети искључиво Високи савет судства.
Према њеним речима, нацртом закона о седиштима и подручјима судова и јавних тужилаштава предвиђено је да уместо садашња 173 општинска суда у Србији буду 34 основна суда, који ће имати опште и посебне надлежности.
Планирано је да Београд има два општа суда, од којих би један преузео послове пет садашњих општинских судова, а други приградске општинске судове, рекла је она и додала да је циљ реорганизације лакша прерасподела предмета пошто је пракса показала да поједини судови имају несразмеран прилив нових случајева.
Истовремено, Маловић је навела да албанско тужилаштво није одбило захтев Тужилаштва за ратне злочине Србије у вези са спровођењем истраге о наводној трговини људским органима.
Маловић је рекла да је српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић јуче у Тирани разговарао са албанском тужитељком Ином Рамом у вези с том истрагом и да је том приликом постигнут договор да албанска и српска страна једна другој доставе све доказе којима располажу.
Државни секретар Министарства правде Србије Слободан Хомен најавио је да ће у децембру бити завршена реконструкција посебне суднице у Окружном затвору у Београду, при чему ће на тај начин бити повећана безбедност запослених и грађана и смањиће се трошкови превоза оптужених од Окружног затвора до суда.
Хомен је истакао да је завршено или је у току увођење метал-детектора, рендген уређаја и видео-надзора у судовима у циљу јачања система безбедности у објектима правосудних органа.
Он је навео да су примљене 93 дојаве о постављеним бомбама у судовима, што омета рад правосудних органа и доводи до прекида суђења, и најавио да ће на улазу у Палату правде у Београду бити постављен детектор за бомбе, тако да ће се унапред знати да ли је дојава лажна или није.
Према његовим речима, Министарство правде је у циљу повећања безбедности повећало капацитете правосудне страже и спровело обуку стражара.