Београд, 28. октобар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић изјавио је данас да ће најважнији задатак тог министарства до краја мандата ове владе бити да повећа издвајање средстава за истраживачки рад са садашњих 0,4 одсто на један одсто бруто домаћег производа.
Ђелић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом сто дана рада тог министарства, истакао да држава мора да, осим што планира да уложи велика средства у инфраструктуру и енергетику, улаже и у науку и истраживачки рад и оценио да ће у 21. веку, у мултиполарном свету, Србија бити или земља знања или ће бити сиромашна земља.
Он је најавио да ће Министарство настојати да обезбеди довољно средстава за научно-истраживачки рад, за који ће новац бити обезбеђен не само из буџета већ и из средстава заинтересованих предузећа (НИС, ЕПС, Агенција за контролу лета...) и кредита међународних финансијских институција и европских фондова.
Министар је указао на то да су већ вођени разговори са Светском банком, која би требало да у пролеће 2009. године Србији одобри приближно 50 милиона долара за ту сврху, и најавио да ће крајем октобра преговарати са Европском банком за обнову и развој о зајму за научне пројекте у Србији.
Према његовим речима, већ 1. новембра у Пекингу биће склопљен споразум о научној сарадњи са Кином, где ће бити присутан и председник Србије Борис Тадић.
Један од неопходних предуслова за привлачење страних инвестиција у нашу државу јесте школована радна снага, инжењерски и научни кадар, са обавезним знањем енглеског језика, рекао је Ђелић и додао да сва та питања постављају страни инвеститори када преговарају о улагањима у Србију.
Улагање у науку и образовање биће важно за Србију у наредним годинама и поред очекивања да ћемо као земља имати тешку 2009. годину због ефеката светске економске кризе, нагласио је министар.
Он је, говорећи о приоритетима рада Министарства, рекао да међу најважније задатке спада усклађивање закона са законодавством ЕУ, са циљем да се повежу научни институти, универзитети, привреда и финансије и усмере ка заједничком циљу – убрзаном научно-технолошком развоју у 21. веку.
Министар је подсетио на то да Србија већ три деценије нема стратегију развоја науке и технологије и најавио да ће до јуна 2009. године јавности бити представљена нова стратегија научно-технолошког развоја, а након тога, већ на јесен, биће расписани јавни позиви за финансирање пројеката, који су у складу са том стратегијом.
У највеће успехе Министарства за науку и технолошки развој Ђелић је сврстао анулирање кашњења исплате зарада универзитетских и истраживача у научним институтима, кандидатуру Србије у чланство Европској организацији за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) у Женеви и додељивање 110 стипендија од по 32.000 динара месечно студентима докторских студија.
Он је навео да су обезбеђена средства за реализацију програма ВИНД за изношење нуклеарног горива из Винче у Русију, као и да је Министарство за науку потписало уговоре и обавило плаћања за 442 пројекта технолошког развоја.
Према његовим речима, Министарство је покренуло процедуру за учлањење Србије у асоцијацију истраживача суперкомпјутера земаља Европе у Барселони, где је 12 српских стручњака за софтвер кандидовано на том пројекту, између 200 стручњака из других земаља.