Београд, 27. октобар 2008. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да су припремљене измене и допуне Закона о пензијском осигурању и додао да ће након јавне расправе и консултација са релевантним институцијама бити утврђен и законски предлог.
 |
Фото: Танјуг |
Љајић је на конференцији за новинаре о 100 дана Владе, одржаној у новоотвореном Центру за породични смештај деце и омладине у Дому за смештај деце и омладине без родитељског старања “Драгутин Филиповић Јуса”, за наредну годину најавио обимну законодавну активност у области социјалне заштите и радних права.
Он је навео да ће Влада Србије, поред тих законских аката, утврдити и конкретне мере у области социјалне заштите и радних односа.
Љајић је истакао да је поменути центар основан ради унапређења квалитета живота деце у хранитељским породицама и пружања стручне помоћи тим породицама.
Према његовим речима, од 26 запослених 18 ће бити стручни сарадници који ће најмање једанпут месечно обилазити породице, пратити развој сваког детета, обезбедити подршку детету и породици и стално радити на едукацији хранитеља за обављање те изузетно значајне улоге.
Он је оценио да је отварање овог центра можда и највећи успех ресорног министарства у првих 100 дана рада, будући да је ово велики реформски захват ка променама у систему социјалне заштите.
Суштина постојања овог и других центара јесте смањење броја деце у домовима и институцијама, а настојаћемо да сва деца расту у својој биолошкој или у хранитељској породици, нагласио је министар.
Љајић је подсетио на то да је од 2004. године, када је почела реформа социјалне заштите, двоструко повећан број деце у хранитељским породицама, тако да је сада у 3.500 хранитељских породица смештено приближно 4.000 деце.
Већина деце на хранитељству била је занемарена у биолошким породицама и прошла је кроз пролонгирани боравак у надлежним институцијама, при чему више од 30 одсто деце има посебне потребе, због чега је неопходно континуирано праћење и подршка деци и хранитељским породицама, указао је Љајић.
Министар је такође рекао и да ће Влада Србије тражити решење које ће омогућити побољшање материјалног положаја пензионера, али које неће угрозити макроекономску стабилност земље.
Он је потврдио да су у току широке консултације на политичком и економском нивоу о томе да пензије у Србији достигну 70 одсто просечне зараде, што је у складу са предизборним обећањем и коалиционим споразумом потписаним са Партијом уједињених пензионера Србије.
Према његовим речима, консултације о пензијама обављају се са релевантним међународним финансијским организацијама као што су Светска банка и Међународни монетарни фонд.
Државни секретар Министарства рада и социјалне политике Снежана Лакићевић-Стојачић навела је да су у процедури нова законска решења у области заштите људских права и родне равноправности.
Она је подсетила на то да је Предлог закона о дечјем омбудсману ушао у скупштинску процедуру, и додала да је припремљен и Предлог закона о забрани злостављања на раду (мобингу).
Према њеним речима, урађен је и Нацрт закона о забрани дискриминације, у новембру ће почети и јавна расправа о Предлогу закона о волонтирању, а надлежним институцијама већ је упућен и Нацрт закона о равноправности полова.
Представљајући 100 дана рада, државни секретар Љиљана Лучић нагласила је да је Министарство рада и социјалне политике пружило значајну подршку породицама са децом са сметњама у развоју.
Она је прецизирала да је у 22 локалне заједнице успостављена мрежа дневних боравака и кућних сервиса, којима је омогућено да деца са сметњама у развоју одрастају у породичном окружењу.