Београд, 27. октобар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић рекао је синоћ да ће буџет Србије за 2009. годину бити представљен јавности за приближно месец дана.
Цветковић је у емисији "Утисак недеље" на Телевизији Б92 истакао да ће бити донет избалансирани буџет, а према Закону о буџету и Закону о буџетском систему, до 15. децембра Скупштина Србије мора да усвоји буџет за следећу годину.
Говорећи о најављеном отпису дугова за доприносе обавезног социјалног осигурања, он је навео да пољопривредници који то нису редовно чинили и имају велике дугове Фонду ПИО сада желе да то чине, али немају средстава да врате нагомилане камате и дугове.
Управо због тога Влада је на прошлој седници донела одлуку да, пошто пољопривредници не могу да остваре права на социјално осигурање, дужни су да у наредних пет година редовно плаћају доприносе, а након тога биће им опроштени дугови, указао је Цветковић.
Када је реч о доношењу закона о реституцији, Цветковић је нагласио да се после јавне расправе искристалисао закључак да треба донети два закона, од којих би се један односио на сâм повраћај имовине, а други на градско грађевинско земљиште.
Нови закон није идеолошке природе јер се чини покушај да се људи обештете због грешака некадашњег комунистичког режима у земљи, истакао је председник Владе.
Он је најавио да би измена закона којом ће се осигурана сума штедње грађана повећати са 3.000 евра на 50 хиљада евра бити усвојена за десет дана, и додао да су штедни улози грађана у банкама сигурни.
Штедни улози грађана су сигурни, имајући у виду количину резерви које се налазе код Народне банке, а које су банке депоновале по основу девизних депозита, објаснио је Цветковић.
Говорећи о мерама за ублажавање ефеката поскупљења гаса, Цветковић је подсетио на то да ће домаћинствима која користе тај енергент рачуни практично бити исти као и до сада.
Према његовим речима, у зимским месецима ће се плаћати 62,5 одсто од укупног рачуна, а преостала разлика од 37,5 одсто ће бити пребачена за летње месеце.
Србија увози 90 одсто тог енергента из Русије, а 10 одсто сама производи, при чему за увоз гаса из Русије нисмо као земља имали алтернативу, навео је Цветковић.