Београд, 24. октобар 2008. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да је унапређење мреже локалних добављача мултинационалних компанија један од предуслова за повећање запослености, али и развоја пословања малих и средњих предузећа у Србији.
Динкић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени
резултати Програма за развој ланца локалних добављача (ССДП), указао на то да не треба заборавити да кључ раста запослености лежи у расту активности домаћих малих и средњих предузећа, с обзиром на то да она упошљавају две трећине радне снаге у привреди Србије.
Сарадњом са мултинационалним компанијама ова предузећа добијају разлог за ширење запослености и пласман производа на светско тржиште, објаснио је министар и нагласио да даљи прилив инвестиција и долазак светских компанија имају важну улогу у привредном развоју Србије, посебно у условима глобалне финансијске кризе.
Према његовим речима, стране инвестиције су један од најважнијих извора за финансирање дефицита текућег рачуна и платног биланса због чега је веома важан Програм за развој ланца локалних добављача, који се спроводи у оквиру Програма за промоцију улагања у Србију (СИПП), уз финансијску подршку ЕУ.
Он је подсетио на то да је овај програм покренут пре две године, када је одабрано 69 домаћих средњих и малих предузећа која су добила стручну и техничку помоћ како би се обучила за то да буду добављачи великим компанијама као што су "Ју-Ес стил", "Кока-Кола", "Бол пекиџинг", "Сименс", "Горење", "Америкен тобако", "Џенерал моторс" и други.
Истовремено, Динкић је најавио да ће највероватније бити одржан још један двогодишњи циклус програма, у који ће овог пута бити укључен већи број малих и средњих предузећа, али и мултинационалних компанија.
Министар је такође истакао да је Србија једина земља у Европи која има бесцаринску могућност извоза на велики број тржишта.
Имамо уговор о бесцаринском извозу на руско тржиште. Пре месец дана смо проширили листу производа које можемо без царина да извозимо у Русију, а пре недељу дана потписали смо Протокол о либералној трговини индустријских производа са Белорусијом, навео је он.
Директор канцеларије Светске банке у Србији Сајмон Греј изјавио је да је развој приватног сектора срж одрживог развоја, и указао на то да је потребно радити на успостављању модела како привући и задржати стране инвеститоре и повећати капацитет домаћих добављача.
Агенција за страна улагања и промоцију извоза Републике Србије (СИЕПА) и чланица групације Светске банке – Међународна финансијска корпорација (ИФЦ), помагале су протекле две године, у оквиру поменутог програма, српским предузећима да постану добављачи мултинационалних компанија.
Како се глобална конкуренција у привлачењу страних инвестиција повећава, земље морају да раде на развијању јаке базе локалних добављача способних и спремних да испуне захтеве мултинационалних корпорација.