Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Мандат Еулекса не сме да задире у суверенитет и територијални интегритет Србије

Мандат Еулекса не сме да задире у суверенитет и територијални интегритет Србије

Београд, 22. октобар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас да се Влада не противи присуству ЕУ на територији читаве Србије, па и на Косову и Метохији, али под условом да мандат Еулекса не задире у државни суверенитет и територијални интегритет наше земље.

Богдановић је у интервјуу за агенцију Танјуг одбацио оцене да је евентуално прихватање Еулекса везано за учлањење Србије у Европску унију, и поновио да су то два одвојена процеса.

Такве потврде добили смо и од Брисела. Ако би евентуално и дошло до условљавања Србије да прихвати независност Косова и Метохије, предност би свакако имао наш став да се одричемо ЕУ у корист очувања Космета у саставу државе Србије, истакао је министар.

Он је навео да Влада Србије има европску оријентацију и да као Влада која тежи уласку Србије у ЕУ нема разлога да бежи од разговора и о осетљивим питањима, као што је питање Еулекса на простору покрајине.

Спремни смо да разговарамо о том питању. Влада и председник Србије имају потпуно јасан став по питању Еулекса. Та мисија је на територији Косова и Метохије прихватљива под три услова – да је присутна уз одлуку Савета безбедности УН, да буде статусно неутрална и да не примењује план Мартија Ахтисарија, истакао је Богдановић.

Министар је поручио Србима на Космету да не треба да брину јер се званична политика државе Србије по питању Косова и Метохије није променила.

Свако међународно цивилно присуство у покрајини може се реконфигурисати само уз пристанак Србије и уз експлицитну потврду Савета безбедности УН, нагласио је Богдановић.

Он је подсетио на то да српску заједницу искуство учи да нема велико поверење у присуство међународне заједнице јер је у ових девет година и УНМИК врло мало учинио на побољшању њеног живота.

Кад то кажем, мислим пре свега на поштовање људских и грађанских права, на поштовање њихове имовине, на слободу кретања. Гледајући из тог аспекта, Срби су с пуним правом забринути, указао је Богдановић.

Он је поновио став да ће се држава за своју јужну покрајину борити мирним, дипломатским и правним средствима и истакао да је то једини начин да се очува српска заједница у покрајини, да се избегну ризици за њу и смање тензије, да јој се омогући стварање што бољих услова за опстанак и да се омогући повратак прогнаних из 1999. и 2004. године.

Кад је реч о активностима Министарства за Косово и Метохију, Богдановић је рекао да се ужурбано ради на успостављању реда у трошењу новца из буџета Србије међу корисницима на Космету.

Ако хоћемо да задржимо српску заједницу на тим просторима, ако хоћемо да јачамо присуство државе Србије, то морамо да спроведемо. То је, међутим, дуг процес јер су се неправде годинама гомилале и немогуће је исправити их за неколико месеци, навео је министар.

Према његовим речима, на Косову и Метохији ниједан сектор, ниједна област не могу бити привилеговани, без обзира на то где људи раде.

Наш циљ је да управо линеарно, равномерно распоредимо косовски додатак. Не могу бити привилеговани они који раде у здравству, на пример, а да са друге стране људи који су радили у Трепчи, Ферониклу, Амортизерима, буду на минималцу или косовском додатку, објаснио је Богдановић.

Он је истакао да је циљ да се уведу ред и правда, и указао на то да су Срби на Космету жељни правде и тога да се средства која долазе на просторе покрајине равномерно распореде.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs