Београд, 20. октобар 2008. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Саша Драгин одржао је данас на Кошутњаку код Хајдучке чесме конференцију “Заштита шума од пожара“ поводом почетка обележавања Европске недеље шума.
Драгин је том приликом доделио противпожарна возила Јавном предузећу (ЈП) „Србијашуме“ у циљу повећања мера и активности на заштити шума од пожара, имајући у виду то да сваке године због климатских промена долази до повећања опасности од настанка шумских пожара.
Он је указао на то да је Србија једина земља у региону која ове године није имала веће проблеме са шумским пожарима и није претрпела веће штете, и изразио захвалност свима који су током лета учествовали у спречавању и гашењу шумских пожара.
Директор Управе за шуме Саша Орловић прецизирао је да је ове године у Србији било 45 шумских пожара, којима је укупно опожарено 824 хектара шумског растиња, што је 30 пута мање него прошле године, када је пожаром било захваћено приближно 16.000 хектара шума.
Он је навео да је републичка ловна и шумарска инспекција против одговорних за изазивање пожара у 2008. години поднела 132 захтева за покретање пријава, од чега 121 за прекршај, шест за привредни преступ и пет за кривично дело.
Орловић је најавио да ће Србија, заједно са Црном Гором, Босном и Херцеговином и Бугарском, покренути пројекат обележавања шума информативним паноима, и додао да ће наша земља већ наредне недеље конкурисати за бесповратна средства из фондова Европске уније.
Он је изразио очекивање да би, уколико средства буду одобрена, реализација тог пројекта могла да почне најкасније за годину дана.
Такође, Орловић је објаснио да би нова шумска сигнализација требало да на јасан, едукативан, али и визуелно допадљив начин обавести грађане о врстама дрвећа и животиња које настањују шуме, као и да их упозори на то да чувају шумски екосистем.
Директор Управе за шуме указао је на то да Европска недеља шума, која траје од 20. до 24. октобра, има за циљ повећање значаја шума и шумарства и подизање свести грађана о значају шума.
Према његовим речима, Европска недеља шума у Србији ће бити обележена пошумљавањем, чишћењем шума од отпада и дивљих депонија, али и предавањима у школама о значају шума.
У акцијама ће учествовати Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Министарство животне средине и просторног планирања, јавна предузећа "Србијашуме" и "Војводинашуме", национални паркови, Шумарски факултет, као и Покрет горана Србије.
Централна манифестација у оквиру обележавања Европске недеље шума биће одржана у суботу, 25. октобра, у Кнез Михаиловој улици, у Београду.
Шумовитост Србије износи приближно 30 одсто, што је 2,7 милиона хектара, а дугорочни циљ државе је да површина под шумама достигне 41 одсто територије земље.
Шумски пожари представљају и код нас и у свету значајан и увек актуелан друштвени и привредни проблем, јер у врло кратком временском периоду могу да причине огромне штете, како материјалне природе (уништено дрво, ванредно трошење средстава за гашење пожара, а затим и за нова пошумљавања), тако и уништавање општекорисних функција шума (хидролошке, климатске, заштитне, хигијенско-здравствене, туристичко рекреативне и слично).
Највеће опожарене површине у 2000. години биле су приближно 13.000 хектара, 2007. године 16.000 хектара, док у 2008. години укупна опожарена површина шума износи 526 хектара, што је карактерише као годину са скоро најмањом опожареном површином шума.
Иако је током године забележен велики број пожара, они су уочавани релативно брзо, у почетној фази, тако да су службе корисника шума у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде, односно са Управом за шуме, која је координирала акције, и Сектором за заштиту и спасавање МУП-а, ефикасно и брзо деловале на терену, при чему су гашењу пожара помагали и грађани.
У овој години је у 45 регистрованих шумских пожара укупно опожарено 824 хектара, од тога 526 хектара шума и 298 хектара шумског земљишта. У државним шумама опожарено је 348 хектара, од тога 329 хектара шума и 19 хектара шумског земљишта, а у приватном власништву 476 хектара, од чега 197 хектара шума и 279 хектара шумског земљишта.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је током летњих месеци, критичних периода за настанак шумских пожара, појачало и увело активна дежурства у Управи за шуме, републичкој шумарској и ловној инспекцији, као и код корисника шума.
Ове године је у Министарству први пут за јавност уведен дежурни телефон на који су грађани 24 часа могли да пријаве пожаре, као и спаљивање органских остатака након жетве, како би се извршило гашење у најкраћем могућем року и спречило ширење пожара.
Такође, Управа за шуме наложила је корисницима шума да путем локалних средстава стално упућују апеле грађанима и пољопривредницима да не посежу за неконтролисаним паљењем при извођењу пољопривредних радова, не пале ватру на отвореном простору у природи уколико та места нису за то предвиђена (видно обележена) и обезбеђена, као и да обавесте надлежне органе уколико уоче заосталу ватру или мањи пожар.
Управа за шуме Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде је из сопствених средстава, а према Програму и Конкурсу за заштиту и унапређивање шума за 2008. годину, склопила уговоре са ЈП „Србијашуме“ у износу 40.000.000 динара за набавку осам специјализованих возила за гашење шумских пожара, и ЈП “НП Тара“ у износу од 1.500.000 динара, којим је предвиђена набавка једног теренског возила и опреме за гашење шумских пожара.
Пројектом „Унапређивање заштите шума од пожара“ конкурисано је за средства НИП-а у износу од 83.968.000 динара за набавку специјализованих и теренских возила и опреме за гасиоце пожара.