Београд, 20. октобар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да је првих 100 дана рада Министарства обележила дипломатска борба која је резултирала усвајањем резолуције Србије у Генералној скупштини УН.
 |
 |
 |
Вук Јеремић на данашњој конференцији за новинаре |
Јеремић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије поводом сто дана рада Министарства спољних послова, подсетио на то да се поменутом резолуцијом од Међународног суда правде тражи мишљење о легалности једностраног проглашења независности Косова.
Он је указао на то да је пред Србијом био амбициозан план да се питање статуса Космета са политичког пренесе на правни терен јер наша земља управо ту има најбоље аргументе.
Министар је објаснио да је било неопходно обезбедити већину у Генералној скупштини УН, при чему је Министарство том задатку приступило систематски и плански.
Разговарали смо са свима и у том периоду остварили смо контакте са представницима 150 земаља и на крају смо постигли успех, истакао је Јеремић и додао да се Србија суочавала са озбиљним отпором и притисцима.
Према његовим речима, највећа одговорност за одбрану територијалног интегритета и суверенитета Србије сада је на правном тиму, који чине најеминентнији домаћи стручњаци, а биће појачан и међународним експертима.
Јеремић је оценио да можемо да будемо оптимисти у вези са успехом пред Међународним судом правде, и навео да Србији предстоји година до две борбе у највишој међународној судској институцији.
Он је нагласио да ће одбрана територијалног интегритета и суверенитета наше земље остати приоритет српске дипломатије и да неће бити окретања главе од тог проблема, а да ће тежиште рада остати на онемогућавању чланства Космета у међународним организацијама и ограничавању броја земаља спремних да признају једнострано проглашену независност.
Министар је изразио очекивање да ће Међународни суд правде донети одлуку која ће бити у складу са ставом Србије да је једнострано проглашена независност Космета међународно-правно нелегална, као и да ће се након тога стећи такве међународне околности да неће бити другог излаза осим да се Београд и Приштина врате за преговарачки сто.
Кад је реч о другом спољнополитичком приоритету Владе Србије – убрзању европских интеграција, Јеремић је оценио да је постигнут солидан успех јер је Србија за то добила подршку 26 земаља, док се томе противи само Холандија због својих унутрашњих политичких разлога.
Он је указао на то да европске интеграције Србије нису питање само Министарства спољних послова већ и рада целе Владе, и нагласио да је потпуна сарадња са Хашким трибуналом последњи политички предуслов за одмрзавање Споразума о стабилизацији и придруживању.
У наредним недељама и месецима очекујемо напредак у европским интеграцијама, а 2009. године добијање статуса кандидата, што је важан политички праг, након којег нема политичких препрека за чланство Србије у ЕУ, истакао је Јеремић.
Он је, говорећи о евентуалној повезаности прихватања мисије ЕУ на Косову и интеграцији Србије у ЕУ, поновио да та два процеса немају никакве везе и да Србија никада неће прихватити њихово повезивање.
Нема промене званичне државне политике када је реч о Косову и Метохији, поручио је Јеремић и објаснио да се међународно цивилно присуство на Косову може реконфигурисати само уз пристанак Београда и експлицитну потврду у Савету безбедности УН.
Према његовим речима, потребно је да то присуство не задире у територијални интегритет и суверенитет Србије и да нема за мандат спровођење плана Мартија Ахтисарија, који су одбацили и Србија и СБ УН.
Јеремић је истакао да је у преговорима о томе било напретка и да, уколико се са УН постигне споразум о томе, Србија прихвата значајну европску компоненту на Косову, у складу са међународним правом.
Он је најавио да ће у оквиру Министарства спољних послова бити настављен рад на модернизацији и рационализацији, и објаснио да је у том смислу већ смањен број радних места, при чему је циљ овог процеса стварање министарства спољних послова за 21. век.
Такође, министар је саопштио да Србија засада не разматра могућност нормализације дипломатских односа са Црном Гором и Македонијом, и нагласио да тренутно нема планова о промени начина функционисања и односа са земљама из региона које су признале Косово.
Према његовим речима, тачно је да је Србија тражила од земаља света, укључујући и Црну Гору и Македонију, да се уздрже од изјашњавања о независности Косова пре гласања у Генералној скупштини УН.
Истина је да су сви били замољени да се уздрже, не само Црна Гора већ и све земље које до сада нису признале Косово, али исто тако им је било предочено да Србија очекује да се, ако гласање буде позитивно у Генералној скупштини УН, и после тога не изјашњавају до пресуде тог суда, указао је Јеремић.