Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Примена Прелазног трговинског споразума са ЕУ од 1. јануара 2009.

Примена Прелазног трговинског споразума са ЕУ од 1. јануара 2009.

Београд, 16. октобар 2008. године – Влада Републике Србије данас је једногласно усвојила Закључак о примени Прелазног трговинског споразума са Европском унијом, чија ће реализација започети од 1. јануара 2009. године.



Председник Владе Србије Мирко Цветковић је на седници, чији је први део био отворен за јавност, предложио члановима Владе да усвоје поменути закључак о Прелазном споразуму са ЕУ како би се смањило време од почетка примене тог документа до добијања статуса кандидата за пријем у ЕУ.

Пре гласања потпредседник Владе задужен за европске интеграције Божидар Ђелић рекао је да би примена Прелазног споразума требало да почне од 1. јануара наредне године, при чему ће једна од новина бити смањивање царина на увоз нових и половних аутомобила за 50 одсто.

Према његовим речима, Србија ће од 2009. године почети са применом Споразума да би Европској унији показала да је спремна и способна да га спроведе у дело.

Кад је реч о царинама, Ђелић је истакао да ће од 1. јануара следеће године оне бити сведене на 22 одсто за увоз робе из ЕУ, док ће царина на нове и половне аутомобиле бити снижена са 20 на 10 одсто.

Председник и потпредседници Владе претходно су представили Информацију о првих 100 дана рада са заједничким закључком да је Влада успешно започела мандат у реализацији својих програмских циљева.

Мирко Цветковић
Цветковић је на почетку седнице навео да је Влада у првих 100 дана рада одржала 27 седница и да је једногласно усвојила 70 закона, велики број уредби, одлука, закључака и информација.

Он је подсетио на то да су програмски циљеви Владе европске интеграције, одбрана интегритета и државног суверенитета државе, јачање економије, социјална одговорност, борба против организованог криминала и корупције и поштовање међународног права.

Председник Владе је истакао да је Србија начинила одлучујући корак ка приближавању ЕУ ратификовањем Споразума о стабилизацији и придруживању и Прелазног трговинског споразума.

Према његовим речима, Влада је у првих сто дана усвојила 20 закона потребних за приближавање ЕУ и долазак наше земље на белу шенгенску листу.

Цветковић је оценио да је Србија потписивањем безбедносног споразума са НАТО у великој мери повећала ниво безбедности и учинила значајан корак ка операционализацији чланства у програму Партнерство за мир.

Када је реч о Косову и Метохији, Влада је направила велики дипломатски успех прихватањем резолуције Србије у Генералној скупштини УН, којом је од Међународног суда правде затражено саветодавно мишљење о легалности једностраног проглашења независности Косова, нагласио је премијер.

Он је истакао да је измештањем дела Координационог центра за Косово и Метохију у Грачаницу то тело постало истински сервис грађана који на терену одговара на њихове потребе.

У контексту инсистирања Србије на поштовању међународног права, које је преточено у један од програмских циљева Владе, Цветковић је подсетио на то да је у протеклих сто дана настављена сарадња са Хашким трибуналом и изразио уверење да ће она бити и окончана.

Председник Владе је чланове свог кабинета информисао и о успешно завршеном закључивању Уговора о стратешком партнерству са италијанском компанијом „Фијат“, који ће омогућити отварање приближно 5.000 радних места.

Он је изразио задовољство због тога што је Влада из различитих извора обезбедила приближно 1,6 милијарди евра за завршетак аутопута на Коридору 10.

Кад је реч о економским изазовима с којима се Влада суочава, Цветковић је навео да су сагледане последице светске финансијске кризе у Србији и поручио да је ситуација у банкарском сектору у нашој земљи стабилна и да грађани могу да буду потпуно спокојни.

Председник Владе је изразио задовољство због тога што је, након дужег времена, Државна ревизорска институција добила простор за рад.

Влада Србије је бројним мерама у првих сто дана оправдала и свој социјални карактер, између осталог повећањем пензија, прибављањем средстава за изградњу "социјалних станова" и дељењем бесплатних уџбеника, а наставила је и политику субвенционисања пољопривредника и стипендирања студената, указао је Цветковић.

Ивица Дачић
О резултатима рада Владе у првих сто дана говорили су и потпредседници Ивица Дачић, Јован Кркобабић и Божидар Ђелић.

Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић навео је податак да је МУП у првих 100 дана од формирања обезбедио 12.075 јавних скупова, на којима је учествовало више од пет милиона грађана.

Дачић је нагласио да је на територији Србије очуван јавни ред и мир, при чему су сви уложени напори обезбедили стабилно стање и повећали сигурност грађана.

Он је навео да је очувана безбедност на југу Србије, а да је посебан акценат полиција ставила на сузбијање нарко-криминала, као најзаступљенијег криминала у Србији.

Откривено је 11 нарко-криминалних група и ухапшена су 53 члана тих група, рекао је Дачић и додао да су реализоване 2.043 заплене, као и да је одузето 922 килограма опојних дрога.

Према његовим речима, у области сузбијања привредног криминала откривено је 2.295 кривичних дела, сужено је поље деловања финансијског криминала и повећана је ефикасност у решавању кривичних дела са непознатим извршиоцем, која сада износи 60 одсто.

Србија ће бити онолико јака колико има јаку војску и полицију, а нема јаке војске и полиције без поверења грађана, и зато очекујемо материјалну и техничку подршку Владе за модернизацију војске и полиције, истакао је Дачић.

Он је изразио задовољство сарадњом са партнерима у Влади Србије, указујући на то да је њихов заједнички циљ стварање Србије као демократске, целовите, економски и културно развијене и социјално праведне државе.

Божидар Ђелић
Потпредседник Владе задужен за европске интеграције Божидар Ђелић рекао је да је поверење представника ЕУ у Србију повећано од формирања нове Владе јер чак 26 од 27 земаља ЕУ подржава убрзање процеса приближавања наше земље ЕУ.

Србија никад није имала такав степен подршке у ЕУ и то је мера поверења коју ужива ова влада у европским круговима и шире, навео је Ђелић и додао да је Влада Србије показала да има вољу да заврши сарадњу са Хашким трибуналом и да је то потврдио и главни тужилац Трибунала Серж Брамерц.

Наша посвећеност сарадњи са Хагом је таква да је само питање времена када ћемо кренути у пуну примену Споразума о стабилизацији и придруживању, нагласио је Ђелић.

Он је указао на то да је у првих 100 дана рада Владе Србије, осим ратификације ССП-а и Прелазног споразума, усвојен и известан број закона који би требало да допринесу успостављању безвизног режима између Србије и ЕУ.

Према његовим речима, од новембра ће се издавати само биометријски пасоши, а Србија ће бити стављена на белу шенген листу у току 2009. године.

Ђелић је истакао и да најновији статистички подаци показују да просечна плата у Србији тренутно износи 33.131 динар (око 430 евра), што је највише од 5. октобра 2000. године.

Јован Кркобабић
Потпредседник Владе Јован Кркобабић оценио је да је у првим месецима рада Влада доста учинила у побољшању положаја најугроженијих категорија становништва.

Он је навео да су пензије ванредно повећане 10 одсто и да су припремљене измене Закона о пензијско-инвалидском осигурању, којим ће на другачији начин бити усклађиван раст пензија, али тако да неће бити угрожена макроекономска стабилност у земљи.

Према његовим речима, смањене су цене лекова, а бесплатно лечење имаће сви грађани старији од 65 година, чија су примања мања од просечних пензија.

Влада је, како је указао, припремила услове и за почетак изградње социјалних станова, а предузете су и мере да избеглице имају бољи смештај.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs