Београд, 14. октобар 2008. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да је планирано да се у наредних пет година установе за смештај деце без родитељског старања и деце са сметњама у развоју трансформишу или да буду затворене.
Љајић је на конференцији за новинаре, на којој је представљен пројекат "Деци је место у породици – трансформација резиденцијалних установа за децу и развијање одрживих алтернатива", истакао да су институције најмање подстицајно окружење за развој детета.
У нашем плану и стратегији система социјалне заштите је да за пет година ове институције или трансформишемо или затворимо, а да оне које остану буду институције са малим бројем корисника и да имају вишеструку улогу, навео је министар.
Према његовим речима, планирано је да то не буду само институције за смештај деце већ и дневни боравци, прихватилишта и саветовалишта за децу и родитеље.
Такође, Љајић је прецизирао да у Србији постоји 14 установа за смештај деце без родитељског старања и пет установа за смештај деце са сметњама у развоју, при чему је само једна од њих намењена искључиво за смештај деце, док су у остале четири установе смештени и деца и одрасли.
Министар је истакао да је у тим установама смештено 900 деце без родитељског старања и 1.200 деце са сметњама у развоју, и додао да свако дете има право да расте у својој породици и у природном окружењу и да је врло важно подстицати специјализовано хранитељство, односно смештај деце са сметњама у развоју у хранитељске породице.
Љајић је подсетио на то да се од 2005. године у Србији спроводи реформа социјалне и дечје заштите и навео да је примећено да се последњих година мање деце без родитељског старања смешта у референтне установе, али да то, нажалост, није случај са децом са посебним потребама.
У последње две године из установа за смештај деце измештено је 200 деце, указао је министар и навео да смештај деце у установе месечно кошта од 360 до 400 евра, док би смештај деце у хранитељске породице био јефтинији, при чему хранитељи морају да испуне услове предвиђене Правилником за хранитеље.
Шеф Делегације Европске комисије у Србији Жозеп Љоверас најавио је да ће 5. новембра Европска комисија објавити извештај о напретку Србије на путу европских интеграција и да ће се у њему бавити и поштовањем права детета.
Љоверас је нагласио да вредност пројекта "Деци је место у породици – трансформација резиденцијалних установа за децу и развијање одрживих алтернатива", који финансира Европска комисија, а реализује УНИЦЕФ, износи 1,4 милиона евра.
Директор УНИЦЕФ-а за Србију Јудита Рајхенберг истакла је да је обезбеђивање пуног поштовања права деце, као и развој нормативног система, један од кључних циљева пројекта.
Рајхенберг је позитивно оценила то што је Србија истовремено започела економске и социјалне реформе, у којима је постигла добре резултате, али и указала на неопходност њиховог наставка.
Она је навела да је циљ пројекта, чија ће реализација трајати приближно две и по године, да се обезбеди максималан капацитет система заштите деце у одговору на потребе најугроженијих група малишана у Србији.