Београд, 13. октобар 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је улога примарне здравствене заштите и првог контакта са здравственим системом и даље незаобилазна и главна, без обзира на то о којој је популацији реч.
 |
Драган Ђилас, Томица Милосављевић и Ранко Шкрбић |
Фото: Танјуг |
Милосављевић је на отварању дводневне регионалне конференције "Будућност примарне здравствене заштите на Балкану: одговори на изазове", која се одржава у Скупштини града Београда, рекао да је сигуран да је у нашем региону, који је богат великим и различитим искуствима, област развоја примарне здравствене заштите једно од драгоцених искустава из којег можемо једни од других много да научимо.
Министар је истакао да се 30 година након дефинисања стратешких праваца примарне здравствене заштите од Светске здравствене организације (СЗО) у тој области понављају кључне поруке и учи на искуству.
Учеснике скупа поздравио је и градоначелник Београда Драган Ђилас, који је указао на важност првог контакта са лекаром.
Ђилас је рекао да у наредним годинама треба ставити акценат на побољшање квалитета примарне здравствене заштите и навео да постоје проблеми у балансирању између потреба и расположивог новца.
Он је подсетио на то да је град преузео бригу о домовима здравља и четири клиничка центра и изразио задовољство тиме што је Београд домаћин друге конференције "Будућност примарне здравствене заштите на Балкану: одговори на изазове".
Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ранко Шкрбић је истакао да не постоји универзални систем рада примарне здравствене заштите, као и да нема развоја у тој области уколико локална заједница не учествује у том процесу.
Раније смо имали систем који је од СЗО и многих других европских земља био препознат као социјално оријентисан и прилагођен потребама становништва, а наследство из тог времена тражи од нас додатан напор да на концепту домова здравља градимо примарну здравствену заштиту сходно реалним потребама становништва, нагласио је Шкрбић.
Министар здравства Босне и Херцеговине Сафет Омеровић навео је да је БиХ већ деценију у фази реформе примарне здравствене заштите, и додао да уз помоћ различитих организација БиХ организује примарну здравствену заштиту на темељима породичне медицине уз подршку делова домова здравља.
Он је рекао да у БиХ сматрају да је тај модел користан, пре свега зато да би се уједначила права свих становника на здравствену заштиту.
Омеровић је навео да неке категорије становништва, а посебно Роми,
нису најадекватније третирани због чега је формирано више од 200 амбуланти породичне медицине и едуковано више од 600 тимова примарне здравствене заштите.
Регионална конференција одржава се данас и сутра у организацији Министарства здравља Владе Србије, пројекта "Политика примарне здравствене заштите на Балкану" и Секретаријата за здравство града Београда.
Конференција је прилика за то да се критички преиспитају нека од кључних питања примарне здравствене заштите у региону кроз серију презентација, дебата, интервјуа и округлих столова.
На овом скупу окупиће се више од 200 учесника из региона, укључујући и високе представнике министарстава здравља Босне и Херцеговине, Македоније, Румуније, Бугарске, Албаније и Црне Горе.
Пројекат "Политика примарне здравствене заштите на Балкану" у Републици Србији је заједнички пројекат Министарства здравља и Канадске агенције за међународни развој и траје до септембра 2009. године.
Влада Канаде је преко Канадске агенције за међународни развој издвојила седам милиона канадских долара за овај пројекат.