Београд, 11. октобар 2008. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је да ће одлука Црне Горе и Македоније да признају независност Косова највише погодити њих саме.
Дачић је у интервјуу за агенцију Фонет истакао да Црна Гора и Македонија на тај начин легализују могућност да један део њихове територије, који је настањен албанским становништвом, једном добије независну државу.
Он је указао на то да ће тај потез Подгорице свакако трајно угрозити добре односе српског и црногорског народа зато што први пут у својој историји Црна Гора предузима потез који је уперен и усмерен против Србије.
Истовремено, Дачић је нагласио да одлуке Црне Горе и Македоније потресају цео регион и упозорио на то да су ове одлуке опасне јер долази до прекомпозиције граница на Балкану, а тиме и унутар Европе, што је у прошлости увек имало последице.
Те одлуке су, навео је Дачић, донете у планираној акцији како би се амортизовао тежак ударац који је Србија, победом у
Генералној скупштини Уједињених нација (УН), нанела заговорницима независности Косова.
Жалосно је што су Црна Гора и Македонија биле те које су преузеле такав одговор, констатовао је он.
Дачић је најавио да ће Србија предузети све мере како би јасно ставила до знања шта мисли о чину признавања Косова, али да неће радити у корист своје штете, као и да неће вући потезе на штету грађана Црне Горе који су припадници српског народа.
Ми ћемо наставити разговоре о двојном држављанству које водимо са Црном Гором, имајући у виду да овог месеца истиче рок када би тај уговор требало да буде потписан, да не би ти грађани који су добили српско држављанство остали без црногорског, најавио је Дачић и додао да је, без обзира на одлуку Владе Црне Горе, циљ да се постигне одређени договор око двојног држављанства.
Он је истакао да МУП може са задовољством да каже да је на путу Србије према Европској унији испунио свој део задатка и учинио све да се током следеће године либерализује визни режим, и навео да остали део тог пута, међутим, зависи од многих политичких разлога, као и од завршетка сарадње са Хашким трибуналом.
МУП ће испуњавати своје међународне обавезе, нагласио је Дачић и оценио да би због могућих политичких тензија најбоље било да се Ратко Младић и Горан Хаџић сами предају зато што је то најбољи начин сарадње са Хашким трибуналом.
Дачић је најавио наставак реформи и организационе промене у МУП-у и оценио да је потребно да се врати поверење грађана у полицију, као и полицајаца у државне органе.
Према његовим речима, требало би да се направи реорганизација одређених служби и да се учини што ефикаснијом борба против организованог криминала.
Он је најавио да ће се у наредних неколико месеци попунити сва упражњена руководећа места, попут команданта Жандармерије и команданта Полицијске бригаде у Београду.
На питање о потезима МУП-а да би се спречило хулиганство, Дачић је одговорио да полиција нема ништа против навијача, него да се ради о томе да ли ће се њиховим понашањем изазивати општа опасност и угрожавати безбедност учесника спортске манифестације и грађана Београда.
То полиција неће дозволити, а нарочито неће дозволити напад на полицију. Нико не може да тражи од полиције да мирно гледа како је неко напада, а да после само полиција буде одговорна за инциденте који су се дешавали. У сваком случају, изборићемо се против хулиганства, закључио је Дачић.