Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Дачић позвао посланике да усвоје предлоге закона неопходне за визне олакшице

Дачић позвао посланике да усвоје предлоге закона неопходне за визне олакшице

Београд, 9. октобар 2008. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић упутио је данас позив свим парламентарним странкама да без обзира на политичке разлике прихвате предлоге закона који ће грађанима Србије омогућити укидање виза.

Фото: Танјуг
Дачић је на седници Скупштине Србије, образлажући предлоге закона о заштити државне границе и о странцима, истакао да је придруживање ЕУ стратешко опредељење Србије, а да је усвајање поменута два документа неопходно како би Србија дошла до краја пута ка "белој шенген листи".

Он је указао на то да је пут Србије према ЕУ двострук – један пут је политичко питање које се односи на одмрзавање Прелазног трговинског споразума и које не зависи само од Србије већ и од ЕУ, Хашког трибунала и хашког оптуженика Ратка Младића.

Други пут је либерализација визног режима, а за то нам није потребан нико други осим нас, рекао је министар и позвао грађане да узму нова лична документа јер ће визна либерализација важити само за грађане са новим пасошима.

Према његовим речима, новине и циљеви Предлога закона о заштити државне границе су неповредивост границе, заштита здравља људи и животне средине, спречавање илегалне миграције и прекограничног криминала, као и демилитаризација државне границе.

Он је објаснио да ће контролу границе непосредно обављати припадници граничне полиције у оквиру МУП-а, при чему закон подразумева отворену границу за слободан проток људи и робе, а затворену за криминал, уз висок стандард граничне контроле.

Дачић је додао да је законом утврђен и поступак о међуграничној сарадњи и указао на то да се његовим усвајањем истовремено обавља и усклађивање са Уставом Србије.

Министар је истовремено подсетио на то да је Влада раније усвојила Стратегију интегрисаног управљања границом и да је предложени закон о заштити државне границе кључни за реализацију стратешких циљева.

Усвајањем Предлога закона о странцима Србија ће први пут самостално уредити питање уласка, кретања и боравка странаца, нагласио је Дачић и навео да су у припреми тог законског предлога поштовани Шенгенски споразум и конвенција о примени тог споразума.

Према његовим речима, овај закон доноси низ новина и предвиђа четири врсте виза – аеродромску транзитну или А визу, транзитну или Б визу, визу за краћи боравак или Ц визу, као и визу за привремени боравак или Д визу.

Он је прецизирао да су законом утврђени и услови за улазак и боравак странаца са визом или без визе до 90 дана, а прописано је и да се виза може издати на граничном прелазу.

Дачић је објаснио да се привремени боравак странаца одређује до годину дана и да се може продужити за толики период, и упозорио на то да су предвиђене оштре санкције за превознике који странце доводе без виза, али и судска заштита за странце које треба депортовати.

Министар је навео да је због обимних припрема почетак примене закона о странцима предвиђен за 1. април 2009. године, и напоменуо да су закони који регулишу те области донети још 1979. године, односно 1980. године, тако да су решења у њима превазиђена.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs