Београд, 9. октобар 2008. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић упутио је данас позив свим парламентарним странкама да без обзира на политичке разлике прихвате предлоге закона који ће грађанима Србије омогућити укидање виза.
Дачић је на седници Скупштине Србије, образлажући предлоге закона о заштити државне границе и о странцима, истакао да је придруживање ЕУ стратешко опредељење Србије, а да је усвајање поменута два документа неопходно како би Србија дошла до краја пута ка "белој шенген листи".
Он је указао на то да је пут Србије према ЕУ двострук – један пут је политичко питање које се односи на одмрзавање Прелазног трговинског споразума и које не зависи само од Србије већ и од ЕУ, Хашког трибунала и хашког оптуженика Ратка Младића.
Други пут је либерализација визног режима, а за то нам није потребан нико други осим нас, рекао је министар и позвао грађане да узму нова лична документа јер ће визна либерализација важити само за грађане са новим пасошима.
Према његовим речима, новине и циљеви Предлога закона о заштити државне границе су неповредивост границе, заштита здравља људи и животне средине, спречавање илегалне миграције и прекограничног криминала, као и демилитаризација државне границе.
Он је објаснио да ће контролу границе непосредно обављати припадници граничне полиције у оквиру МУП-а, при чему закон подразумева отворену границу за слободан проток људи и робе, а затворену за криминал, уз висок стандард граничне контроле.
Дачић је додао да је законом утврђен и поступак о међуграничној сарадњи и указао на то да се његовим усвајањем истовремено обавља и усклађивање са Уставом Србије.
Министар је истовремено подсетио на то да је Влада раније усвојила Стратегију интегрисаног управљања границом и да је предложени закон о заштити државне границе кључни за реализацију стратешких циљева.
Усвајањем Предлога закона о странцима Србија ће први пут самостално уредити питање уласка, кретања и боравка странаца, нагласио је Дачић и навео да су у припреми тог законског предлога поштовани Шенгенски споразум и конвенција о примени тог споразума.
Према његовим речима, овај закон доноси низ новина и предвиђа четири врсте виза – аеродромску транзитну или А визу, транзитну или Б визу, визу за краћи боравак или Ц визу, као и визу за привремени боравак или Д визу.
Он је прецизирао да су законом утврђени и услови за улазак и боравак странаца са визом или без визе до 90 дана, а прописано је и да се виза може издати на граничном прелазу.
Дачић је објаснио да се привремени боравак странаца одређује до годину дана и да се може продужити за толики период, и упозорио на то да су предвиђене оштре санкције за превознике који странце доводе без виза, али и судска заштита за странце које треба депортовати.
Министар је навео да је због обимних припрема почетак примене закона о странцима предвиђен за 1. април 2009. године, и напоменуо да су закони који регулишу те области донети још 1979. године, односно 1980. године, тако да су решења у њима превазиђена.