Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Очекује се подршка иницијативи Србије у УН

Очекује се подршка иницијативи Србије у УН

Косовска Митровица, 7. октобар 2008. године – Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је да очекује да ће иницијатива Србије да Међународни суд правде испита законитост једностраног проглашења независности Космета бити подржана на Генералној скупштини УН.

Ивановић је у изјави за агенцију Танјуг навео да се Србија промовише као демократска земља која заштиту својих права тражи у легалним институцијама међународног политичког система и на међународним судовима, због чега би то морало бити поздрављено од свих оних који веома критички гледају на Србију и сваки њен потез.

Оно што следи након тога је разматрање у Међународном суду правде, рекао је државни секретар и изразио наду да ће за извесно време тај суд донети одлуку у корист Србије.

Одлука би морала бити да смо ми у праву, а не они који су признали независност Косова. Не мислим да ће то одмах директно изазвати повлачење већ датог признања, али у сваком случају ће у многим земљама доћи до преиспитивања њихове спољне политике према Србији, истакао је Ивановић.

Генерална скупштина УН разматраће у среду, 8. октобра, резолуцију Србије којом се тражи да Међународни суд правде оцени да ли је једнострано проглашена независност Косова и Метохије у складу с међународним правом.

Да би предлог Србије био усвојен, потребно је да се за њега изјасне представници већине присутних чланица, а не већина од укупног броја од 192 чланице УН, а то значи да се приликом гласања у Генералној скупштини УН не рачунају ни одсутни, ни уздржани.

Ако предлог Србије буде усвојен, захтев који се упућује Међународном суду правде постаје захтев Генералне скупштине УН, а како ће бити формулисано питање, зависиће од тога да ли ће у расправи бити предложени и усвојени амандмани.

Кад добије захтев, Међународни суд правде сам одлучује о динамици разматрања – по хитном поступку или у редовној процедури.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs