Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Стратешко партнерство Србије и Баден Виртенберга

Стратешко партнерство Србије и Баден Виртенберга

Београд/Брисел, 7. октобар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије задужен за европске интеграције Божидар Ђелић потписао је писмо о намерама за меморандум о стратегијском партнерству између Србије и немачке покрајине Баден Виртенберг, која је један од најбогатијих региона у ЕУ.

Гинтер Етингер и Божидар Ђелић
Фото: Фонет

Ђелић је писмо о намерама потписао синоћ са председником Владе Баден Виртенберга Гинтером Етингером у Бриселу, где се одржава међународна конференција "Дунав – европска река будућности", коју је организовала ова немачка покрајина, а на којој је један од главних говорника био потпредседник Владе Србије.

Он је након потписивања поменутог документа објаснио да ће сам меморандум потписати председник Србије Борис Тадић приликом посете Штутгарту крајем новембра, и додао да су кључни сектори могуће сарадње српске привреде и Баден Виртенберга веома моћна аутомобилска индустрија јер је та покрајина седиште "Дајмлер Крајслера" и "Поршеа", као и енергетика.

Потписивање меморандума о стратегијском партнерству са Баден Виртенбергом показује важност коју Србија придаје и сарадњи с Немачком у целини и са њеним покрајинама, а Баден Виртенберг је заједно са Баварском, по свим мерилима, најуспешнија немачка покрајина, навео је Ђелић.

Према његовим речима, једна од најјачих енергетских компанија у Немачкој "ЕНБW", чији је кључни партнер француски и светски гигант "ЕДФ", показује велико занимање за тендер који ће Србија до краја године отворити за улагање у два погона за производњу електричне енергије од по 700 мегавата на бази лигнита.

Он је такође указао на чињеницу да ова немачка покрајина има 10,7 милиона становника, али је њен извоз раван извозу Шпаније, при чему је прошле године достигао 150 милијарди евра.

У Баден Виртенбергу запослено је пет милиона становника, од којих 70 хиљада људи пореклом из Србије који су се веома добро уклопили у привреду и живот покрајине, рекао је Ђелић и оценио да они могу убудуће бити мост за жељени размах економске и технолошке сарадње, нарочито у аутомобилској индустрији.

Потпредседник Владе је најавио да ће врло брзо бити формирана мешовита комисија Србије и Баден Виртенберга за поспешење економске сарадње и инвестиција.

До сада су, како је навео, у Србији из ове немачке покрајине финансирана два пројекта, а један је недавно потписана инвестиција фирме "Реум" у Свилајнцу, где ће бити запослено између 300 и 500 људи.

Он је прецизирао да "Реум" производи компоненте за унутрашње делове аутомобила, што води ка много тешњој и обимнијој сарадњи Србије и Немачке у аутомобилској индустрији, јер је велики циљ наше земље да као инвеститора привуче компанију "Фолксваген" како би се у Србији отворила фабрика за склапање њених аутомобила, а "Порше", чије је седиште у Баден Виртенбергу, контролише акције "Фолксвагена".

Треба да се уверимо у то да ће бити учињено све, као што су председник Републике и екипа Владе Србије учинили за долазак "Фијата" у Крагујевац, да Србија буде место у које ће "Фолксваген" одлучити да инвестира, нагласио је Ђелић.

Уколико то успемо да урадимо, Србија ће бити друга Словачка и то ће имати снажан ланчани ефект на остатак наше привреде, подвукао је он и додао да ће то за собом повући развој и изградњу инфраструктуре.

Истовремено, потпредседник Владе Србије је изразио наду да ће се српске научно-технолошке установе повезати са партнерима у Баден Виртенбергу где је, поред осталих, и седиште чувеног Универзитета у Хајделбергу, чији је научник управо добио Нобелову награду.

Он је позвао српске привреднике да се обрате Влади с циљем да се што брже и темељитије обаве припреме за учешће Србије у будућем стратегијском партнерству са Баден Виртенбергом.

Уколико Србија буде у стању да направи право стратешко партнерство са овом немачком покрајином, то ће значити да је наша европска будућност блистава, и зато ћемо посветити огромну пажњу у месецима који долазе да будемо професионални, тачни и продуктивни, истакао је Ђелић.

Он се осврнуо и на значај Дунавске конференције за Србију, као и на пуну примену Београдског протокола о повећању транспорта робе преко Дунава за 30 одсто, што ће омогућити значајно смањење загађења у региону.

Потпредседник Владе Србије је такође нагласио да је европски комесар за регионални развој Данута Хубнер синоћ први пут потврдила да ће Европска унија 2011. године дефинисати развој Дунава као приоритет.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs