Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > За унапређење положаја деце у Србији неопходно убрзати реформе

За унапређење положаја деце у Србији неопходно убрзати реформе

Београд, 6. октобар 2008. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић најавио је данас доношење три нова закона који би требало да унапреде положај деце и истакао да Србија треба да усклади своју законску регулативу са међународним стандардима у овој области.

Фото: Танјуг

Љајић je на конференцији за новинаре поводом Дечје недеље, која се обележава од 6. до 12. октобра, навео да је Министарство рада већ припремило закон о дечјем омбудсману и општи антидискриминациони закон, које би Влада Србије требало да усвоји у октобру.

Министар је најавио да ће током 2009. године бити усвојен и нови закон о социјалној заштити и навео податак да у Србији приближно 155.000 деце живи у тешком сиромаштву, док је још толико њих на ивици сиромаштва.

Према евиденцији центара за социјални рад приближно 161.000 деце користи различите врсте социјалних услуга, рекао је Љајић и додао да су у најтежем положају деца из избегличких и ромских породица.

Он је указао на то да чак 60 одсто деце из ромске популације живи у нехигијенским насељима, 20 одсто заостаје у расту, док 46 одсто нема оброк сваког дана.

Као велики проблем министар је навео и честу појаву насиља усмереног ка деци и прецизирао да је током 2007. године регистровано 1.640 случајева насиља различите врсте – емотивног, физичког и занемаривања деце.

Директор Уницефа за Србију Јудита Рајхенберг истакла је да Србија мора да убрза реформе како би унапредила положај деце и одреди адекватан буџет за ту намену.

Дискриминација мора да постане неприхватљива. Не постоји изговор због којег и једно једино дете сме да буде изложено дискриминацији, било да је реч о деци националних мањина, деци са посебним потребама или деци из сиромашних удаљених средина, поручила је Рајхенберг.

Председник организације „Пријатељи деце Србије“ Љубивоје Ршумовић истакао је да су деца од стратешке важности за сваку државу и да због тога заслужују посебну бригу и пажњу.

Према његовим речима, у Србији живи приближно милион и 400.000 деце до 18 година, што чини 20 одсто укупне популације.

Ове године Дечја недеља одржава се под мотом ''Одрасли, што сте стали? Хајде да растемо заједно!'' и биће обележена низом манифестација у организацији друштва „Пријатељи деце Србије” и Министарства рада и социјалне политике.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs