Косовска Митровица, 26. септембар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије задужен за европске интеграције Божидар Ђелић представио је данас у Косовској Митровици Национални план за интеграцију Србије у Европску унију и нагласио да је државна политика Србије – и Косово и Метохија и Европа и да се она спроводи.
Ђелић је истакао да се битка за наше Косово наставља у Њујорку где председник Србије Борис Тадић и његови сарадници раде на обезбеђивању подршке за нашу иницијативу пред Међународним судом правде, и додао да је Србија уверена у то да је једнострано проглашење независности Косова нелегално.
Потпредседник Владе нагласио је да Косово и Метохија и Европа нису сукобљени циљеви, већ јачање нашег интегритета као озбиљне европске земље доприноси одбрани Космета.
Према његовим речима, борба за улазак у ЕУ је најбољи начин да ојачамо нашу државу, привреду, да финансирамо многобројне пројекте у покрајини, да тако одбранимо све наше интересе и да се боримо за наш Космет.
Ђелић је објаснио да је Национални план за интеграцију Србије у ЕУ оперативни план који покрива период од четири године, од 2008. до 2012. године, и изразио очекивање да ће се сви привредници и институције у покрајини укључити у овај посао како би наш план за улазак у Европску унију укључио и Косово и Метохију.
Он је поновио да Србија никада неће прихватити независно Косово и Метохију и да неће пристати да буде уцењена око Косова зарад европских интеграција.
Потпредседник Владе Србије данас је у Косовској Митровици са привредницима са територије читавог Космета разговарао о конкретним пројектима.
Ђелић је том приликом рекао да ће се ангажовати на томе да Национални инвестициони план, који ове године предвиђа милијарду и 300 милиона динара за пројекте на целој територији покрајине, буде добро спроведен.
Трудићемо се да тај новац дође до оних којима је потребан, за водовод, инфраструктуру, инвестиције и субвенције, нагласио је он и истакао да ће Влада разматрати потребе свих људи са Космета на исти начин као и потребе људи из других делова Србије.
Ђелић је изнео предлог да пољопривредници са Космета региструју своја газдинства како би могли да примају субвенције из буџета Владе Србије, које износе 120 евра по хектару обрадивог земљишта.
Наша нација годишње издваја скоро пола милијарде евра за Косово и Метохију и важно је да сав новац буде употребљен на прави начин, истакао је потпредседник Владе и додао да постоји подршка грађана да они који живе и раде на Косову добију одређене погодности, али не и да се буџетски новац троши ненаменски.
Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић изјавио је да Национални план за интеграцију у ЕУ треба да се осети на читавој територији Србије, што значи и на Косову и Метохији.
То је доказ да Србија води рачуна о Космету и да се не одриче своје територије, као и да наставља улагања у своју јужну покрајину, истакао је Богдановић.
Ђелић је такође изразио задовољство због тога што је министар за Косово и Метохију донео одлуку о томе да Министарство приближи терену и да све средине добију исти приступ буџетским средствима, што није увек био случај.
Према његовим речима, по том питању има посла за буџетску инспекцију и полицију, али је важно да из буџета за 2009. годину новац дође до оних којима је намењен.
Делегација Владе Србије посетила је након Косовске Митровице и манастир Грачаницу, где је разговарала са сестринством манастира и предала им трактор као донацију.
Ђелић је том приликом истакао да Србија на Косову и Метохији мора да делује кроз конкретне акције јер се тако брани држава и остварује њен интерес.
Он је у разговору са сестринством манастира сазнао да од 1999. године нико није одржавао фреске и иконе у њему, и оцењујући да је то несхватљиво, најавио да ће се по повратку у Београд распитати зашто је то тако.
Потпредседник Владе Србије рекао је да ће Матица српска, коју је недавно посетио, поклонити Грачаници и другим манастирима на Косову и Метохији одређен број књига и докумената не само на српском већ и на другим језицима како би посетиоци манастира знали истину о славној историји нашег народа и државе.
Надам се да ће у месецима који долазе бити настављен рад на јачању манастира Грачанице. Ускоро ћемо размотрити могућност решења проблема снабдевања електричном енергијом манастира јер не можемо допустити да овакво место трпи због мањка струје, истакао је Ђелић.
Он је најавио и организовање екскурзија и посета манастиру Грачаница, као и то да ће држава помоћи да посед манастира и имања која му припадају остану у његовом власништву, при чему институције Србије морају бити присутне у Грачаници како би манастир био у пуном сјају.