Београд, 22. септембар 2008. године – Шеф Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа Милан Марковић изјавио је да је држава Србија само преко овог тела у последњих осам година усмерила 64 милиона евра на рачуне ових општина, што доказује њену искреност у намери да се њихово стање побољша.
Марковић, који је и министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије, рекао је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да је потребно охрабрити и стране и домаће инвеститоре да уложе у овај део наше земље јер је то једини начин да ове општине не зависе од било чијих једнократних донација.
Званични сајт Владе Србије преноси овај разговор.
Посланик у Скупштини Србије Риза Халими каже да је питање да ли је Влада упозната са стварним стањем на југу Србије и да ли има план за решавање проблема:– За мене је било веома непријатно изненађење када је Халими у Бујановцу изјавио да Албанци неће учествовати у раду Координационог тела. Само две недеље пре тога имали смо састанак у Београду, када је од мене тражено да будем председник тог тела, и тада је имао сасвим другачије ставове – потпуно искрено смо се договорили да ћемо заједнички радити на унапређењу живота свих грађана на југу централне Србије. А затим је уследила та његова изјава којој су се касније прикључили и остали лидери Албанаца из Прешева и Бујановца. То је лош почетак. Такви методи припадају неком ранијем времену, али ја ту нисам саговорник. Нећу одустати од циља да заједнички радимо и да заједнички решавамо проблеме.
Албански лидери постављају низ услова да би учествовали у раду Координационог тела:– Влада Србије и ја лично прихватили смо велику одговорност, али и албански лидери које су такође изабрали грађани морају да преузму свој део одговорности и да раде на побољшању услова живота свих грађана на југу централне Србије. Условљавање није коректно са које год стране да долази, нити може донети добро људима у чије име се говори. Губимо време, а пред нама су велики изазови, али и велика шанса да живот учинимо бољим за све људе који тамо живе.
Шта конкретно очекујете од албанских лидера:– Држава Србија је само преко овог тела у последњих осам година усмерила 64 милиона евра на рачуне Прешева, Бујановца и Медвеђе, што доказује њену искреност у намери да се стање у ове три општине побољша. Колико је ефикасно искоришћен тај новац питање је за локалне лидере, а да ли су грађани задовољни тиме, ја не могу да знам. Сигурно је да ћемо и убудуће помагати овим општинама и очекујемо да одговорност албанских лидера буде на нивоу наших напора.
Приоритети Координационог тела у наредном периоду:– У најкраћем, приоритети су привреда и образовање. Потребно је снажно подстаћи развој и запошљавање у ове три општине. Желимо да охрабримо и стране и домаће инвеститоре да уложе у овај део Србије јер је то једини начин да ове општине не зависе од било чијих једнократних донација. Помоћи ћемо у развоју сточарства, будући да је то једна од најважнијих делатности, али апсолутни приоритет биће млади и њихово образовање. Зато ћемо стипендирати све оне који желе да студирају, а омогућићемо и студирање у Бујановцу и у Медвеђи, наравно, и на српском и на албанском језику.
Како оцењујете политичку ситуацију на југу земље:– Политичку ситуацију неопходно је консолидовати. За мене је неодрживо стање у којем су на власти у Прешеву и Бујановцу искључиво Албанци. Морају се поштовати ранији договори, а један од њих свакако је да одговорност за ове општине поделе и Албанци и Срби, и на томе ћу и инсистирати.
Постоји ли опасност од интернационализације етничког питања у Србији:– Таква могућност увек постоји.
О могућности евентуалне дестабилизације на подручју Прешева, Бујановца и Медвеђе:– Неспорно је да је Србија данас јача и мудрија него што је била у протеклој деценији и самим тим смањује се могућност дестабилизације у било ком делу Србије. Нажалост, не можемо рећи да је таква могућност и искључена. Такође, посебно бих истакао да се на политику Владе и Координационог тела не може утицати било каквим претњама у овом правцу, па се надам да тако нешто неће бити метод рада.
Колико ситуација на Космету и дипломатски процес који се води имају утицаја на стање у ове три општине:– Било би крајње наивно рећи да не постоје никаква веза и могућност да одређена дешавања у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи буду последица неких процеса на Космету. У крајњем случају, албански лидери из Прешева и Бујановца врло често разговарају са лидерима Албанаца са Косова и Метохије. Недавно је био разговор са Харадинајем, који је чак предложио да се у Приштини оснује посебна канцеларија која би се бавила питањем Прешева, Бујановца и Медвеђе. Ми пратимо сва дешавања и знамо све околности које утичу на стање у овим општинама и у складу с тим повлачимо одговарајуће потезе.
Дипломе Универзитета у Приштини са печатом УНМИК-а:– Питање образовања, посебно младих Албанаца са ових простора, веома је важно. Они углавном иду да студирају у Приштину, Тирану и Тетово. Мислим да то пре свега за њих није добро и због тога ћу учинити све да у најкраћем року добију шансу да под повлашћеним условима бесплатно студирају у Бујановцу и Медвеђи. Посебно ће бити награђивани сви они који буду спремни да после завршених студија остану у ове три општине да раде.