Београд/Бон, 23. септембар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изразио је уверење да ће резолуција Србије којом се тражи мишљење Међународног суда правде о независности Космета бити усвојена на Генералној скупштини УН и да ће затим бити настављени преговори Београда и Приштине.
Богдановић је у изјави за радио "Дојче веле" изразио уверење да ће наша резолуција проћи и да ћемо послати јасну поруку свим земљама које су признале независност јужне српске покрајине да су направиле погрешан корак.
Београд је спреман на нове преговоре, али такве у којима би и једна и друга страна добиле нешто, а не једна све, а друга ништа, навео је он и додао да Србију у тим преговорима интересују статус, техничка питања и животни проблеми.
Поставља се питање како повратити поверење, како институције учинити доступним свима. На Космету сада има више етничких заједница које су угрожене и из тог разлога се мора постићи компромис како се нико не би осећао угроженим или као да му је нешто наметнуто, објаснио је министар.
Говорећи о напорима да се у Скупштини Србије усагласи текст резолуције о Косову и Метохији, Богдановић је указао на то да политика према јужној српској покрајини треба да буде тачка окупљања и договарања, уз поштовање програмских разлика појединих партија, а не резолуција једне партије, коалиције или министарства.
Зато је, према његовим речима, и повучен предлог резолуције Владе Србије. Жеља нам је да се успостави што шири консензус око питања Косова и Метохије јер је то, поред евроинтеграција, национално питање број један.
Он је нагласио да Министарство за Косово и Метохију нема контакте са Еулексом или органима самоуправе у Приштини, али да Срби који живе на Косову траже решења у разговорима са представницима УНМИК-а.
Са Еулексом немамо никакву сарадњу и он је за нас неприхватљив докле год не добије легитимитет кроз СБ УН и сагласност државе Србије. С друге стране, са УНМИК-ом смо интензивирали разговоре и он као легитимни орган међународне заједнице, уз сарадњу са Србима на терену, може да решава свакодневне проблеме српске заједнице на подручју Космета, пренео је Богдановић.
Министар за Косово и Метохију је истакао, када је реч о Приштини, да је илузорно очекивати сарадњу са владом или скупштином која Србији отима део територије и једнострано проглашава њену независност.