Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Потписан Програм сарадње у области културе између Србије и Кине

Потписан Програм сарадње у области културе између Србије и Кине

Београд, 18. септембар 2008. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић и амбасадор Кине у Србији Веи Ђинхуа потписали су данас у Влади Србије Програм сарадње у области културе између два министарства за период од 2008. до 2012. године.

Небојша Брадић и Веи Ђинхуа

Брадић и Ђинхуа су на конференцији за новинаре, одржаној после потписивања овог документа, оценили да ће он представљати оквир за културну сарадњу Србије и Кине, која је најбољи мост за успостављање дијалога и продубљивање пријатељства двеју земаља.

Овај програм је оквир за реализацију тих планова и драго ми је да са друге стране постоји уверење да је култура у будућим временима важан фактор успостављања дијалога различитих а пријатељских земаља, рекао је Брадић.

Он је подсетио на четири миленијума стару кинеску цивилизацију, о којој наши људи доста знају, и истакао да Кина има веома живу савремену продукцију која занима нашу публику.

Програмом сарадње ми на неки начин отварамо путеве боље културне комуникације између институција и појединаца, нагласио је министар културе и најавио фестивале културе Србије у Кини и Кине у Србији као прве кораке на том путу.

Према његовим речима, ово ће бити прилика и за то да и у Кини представимо највредније што Србија има.

Ђинхуа је оценио да између две земље постоји дубоко традиционално пријатељство, посебно последњих година, и указао на то да се политички односи све више интензивирају, а сарадња у другим областима све више проширује и продубљује.

Он је навео да у међународним организацијама Кина и Србија имају веома тесну координацију, нарочито када је реч о питањима од виталног значаја за другу страну.

Кина придаје велики значај културној сарадњи и размени, што мислим да је мост за међусобно упознавање и продубљивање пријатељства између два народа и наших земаља. Потписивање Програма је битно, али мислим да је још важнија његова реализација. Надам се да ће, уз наше заједничке напоре, реализација овог програма у наредних пет година подићи културну сарадњу и размену на нов ниво, закључио је Ђинхуа.

Осим организовања седмодневних фестивала српске културе у Кини и кинеске у Србији, Програмом је предвиђено међусобно учешће уметника двеју земаља на културним манифестацијама, па би тако кинески уметници требало да гостују на Битефу, Бемусу, Међународном такмичењу музичке омладине и Међународном фестивалу позоришта за децу у Суботици.

С друге стране, наши уметници би учествовали на Међународном музичком фестивалу игре у Пекингу, Уметничком фестивалу у Шангају и фестивалу "Сусрет у Пекингу".

Предвиђена је и размена уметничких ансамбала, сарадња између концертних агенција, учешће на бијеналима илустрације и графике у Београду, сарадња архива двеју земаља, размена археолога, музејских стручњака, стручњака за заштиту културне баштине, удружења писаца и књижевних преводилаца, као и учешће писаца и издавача на сајмовима књига у Београду и Пекингу.

Прецизирана је и сарадња народних библиотека Србије и Кине, укључујући размену књига и публикација, као и сарадња у области филмске уметности, како разменом филмова, тако и учешћем на фестивалима, а предвиђена је и сарадња између српске и кинеске кинотеке.

Такође, планирана је и сарадња у медијској сфери.

Претходни Програм културне и просветне сарадње између Савета министара Србије и Црне Горе и Владе Народне Републике Кине закључен је за период од 2003. до 2005. године.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs