Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Генерални комитет УН прихватио захтев Србије

Генерални комитет УН прихватио захтев Србије

Београд/Њујорк, 17. септембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић потврдио је вечерас да је Генерални комитет УН прихватио да уврсти у дневни ред 63. заседања Генералне скупштине УН захтев Србије да Међународни суд правде оцени легалност проглашења независности Космета.

Јеремић је у изјави за Радио-телевизију Србије рекао да је Комитет једногласно донео одлуку о томе да се уврсти у дневни ред 63. заседања Генералне скупштине УН захтев Србије да Међународни суд правде оцени легалност проглашења независности Косова.

Успели смо да придобијемо 28 земаља чланица Генералног комитета, а гласале су чак и оне земље које су признале једнострану независност Космета. Сматрам да је то добар знак, али рано је за тријумфализам, с обзиром на то да предстоји још неколико степеница у УН док захтев не буде и званично прослеђен Међународном суду правде, рекао је министар.

Он је пренео да је дебата на седници Комитета била изузетно жустра и да је то био један од ретких састанака на којем се није унапред знало ко ће како гласати.

Од великог значаја била је атмосфера коју су на почетку седнице створили представници неколико држава који су се чврсто залагали за усвајање српске иницијативе, истакао је министар и прецизирао да је реч о Шпанији, Аргентини и Египту, као и о неким другим земљама са којима смо последњих дана имали интензивне дипломатске напоре да их привучемо да нас подрже.

Јеремић је указао на то да су противници српске резолуције биле две врло утицајне земље које су на крају остале усамљене, уз напомену да су оне још једном размотриле свој став на предлог председавајућег, тако да је крају предлог Србије у Генералном комитету усвојен једногласно.

Према његовим речима, још се тачно не зна када ће иницијатива Србије бити стављена на гласање на Генералној скупштини, којој ће присуствовати делегација Србије предвођена председником Борисом Тадићем.

Генерални комитет светске организације чине представници 28 земаља, односно новоизабрани председник Генералне скупштине УН Мигел Деското Брокман, 21 потпредседник и председници шест главних комитета.

Укупно 22 од 28 држава чланица тог тела нису признале независност јужне српске покрајине, али се међу чланицама налазе и САД, Велика Британија, Холандија, Француска, Мађарска и Авганистан.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs