Београд, 17. септембар 2008. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да има потпуну подршку за сузбијање корупције у области грађевинарства и урбанизма и најавио да би до краја године могао да буде усвојен сет закона који би то и правно омогућио.
Дулић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакао да ће то пре свега бити посао локалних органа јер се највећи ниво корупције у области грађевине и урбанизма дешава на нивоу општина и градова.
Према његовим речима, један од приоритета Министарства животне средине и просторног планирања биће да новим законима и редефинисањем процедура за издавање грађевинских дозвола спречи сваку могућност арбитрарности и својевољног тумачења прописа, што је било најплодније тло за корупцију на локалном нивоу.
Било би добро да се у наредних неколико недеља и месеци неколико озбиљних случајева истретира тако да то буде једна генерална превенција која ће смањити степен корупције како на следећим разговорима са страним инвеститорима не би највише критика било на рачун спорости и неефикасности администрације и корупције, указао је Дулић.
Он је додао да Министарство не може да улази у питање порекла новца инвеститора који данас граде у Србији, али је изразио уверење да ће тај проблем бити решаван законом о спречавању прања новца или законом о одузимању имовине стечене криминалом и корупцијом.
Покушаћемо да на један темељан начин уредимо тај систем и да не допустимо да људи који су стекли своје богатство на криминалан начин инвестирају у област грађевинарства и урбанизма и настављају даље да врше криминалне радње, објаснио је министар.
Истовремено, он је најавио да у блиској будућности може да се очекује да ће бити и првих конкретних резултата по питању неколико области у којима се корупција у нашем друштву најчешће јавља.
Према његовим речима, корупција је озбиљно снизила конкурентност Србије за страна улагања и директно утиче на смањење броја радних места, на успоравање економског раста и живот грађана.
О искреним намерама Владе Србије да се обрачуна са корупцијом сведочи недавно усвајање Предлога закона о формирању Агенције за борбу против корупције, који је на много ригорознији начин дефинисао питање пријављивања имовине државних функционера и концепт институционалне борбе државе против корупције, закључио је Дулић.